ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2014 Cuma 16:22

Cemil Tonbul: Genelge Antalya’yı kapsamıyor

Cemil Tonbul: Genelge Antalyayı kapsamıyor

Suriye'den kaçak yollarla Türkiye'ye giriş yapıp Antalya'ya giden mülteciler şehirden çıkarılıyor.


Her geçen gün sayıları artan ve kış mevsime geçiş yaşadığımız şu günlerde barınma konusunda problem yaşayan Suriyeli sığınmacılar, bir şehirden 'veto' yedi!

Antalya İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Suriyeli göçmenlerin Türkiye’ye kabul edilmesine ilişkin genelgenin Antalya’yı kapsamadığını söyledi. 

Cemil Tonbul, Suriyeli göçmenlerin Antalya'ya giriş yapamayacağını açıkladı. Tonbul, sığınmacıların Türkiye’ye kabul edilmesine ilişkin genelgenin Antalya’yı kapsamadığını söyleyerek 'Biz Antalya'ya yasal yollarla gelenler hariç hiçbir Suriyeli göçmeni kabul etmiyoruz' dedi.

GENELGE UYGULANMAYACAK

Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre, genelge yayınlandıktan hemen sonra ilgili bakanlıkla temasa geçilerek göç uyarısı yaptıklarını kaydeden Tonbul, “Bu genelgeye göre, illere gelen Suriyeli göçmenlere bir belge veriliyor ve seçme-seçilme hakkı dışında TC vatandaşlarının tüm haklarına kavuşuyorlar. Biz bakanlığımıza bu genelgenin Antalya’da uygulanması halinde yoğun bir göç dalgasının geleceğini bildirerek, Antalya'nın genelge dışında bırakılmasını istedik” dedi.

"15 GÜN İÇİNDE ŞEHRİ TERK EDİN"

Talebin kabul edildiğini vurgulayan İl Emniyet Müdürü Tonbul, “Şimdi biz Antalya'ya yasal yollarla gelenler hariç hiçbir Suriyeli göçmeni Antalya’ya kabul etmiyoruz. Gelenler varsa tebligat yaparak 15 gün içinde şehri terk etmelerini istiyor, gitmeyenleri ya şehir dışına çıkarıyoruz ya da en yakın kampa götürüyoruz” diye konuştu. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER