ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 13:49

Cemil Tokpınar’ın yeni kitabı 'Can Simitleri' çıktı


'Sabah Namazına Nasıl Kalkılır' kitabıyla akıllara kazınan Cemil Tokpınar, yeni kitabı Can Simitleri’nde unutulan sünnet namazlar ile mübarek gün ve geceleri kaleme aldı.

Nesil Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı hakkında bilgi veren Cemil Tokpınar, "Böylesi bir asırda bizi günah deryalarından kurtaracak can simitlerine ihtiyacımız var. Kitapta ele aldığım sünnet namazlar ile mübarek gün ve gecelerdeki ibadetler, özel nitelikli ve çok amaçlı kurtarıcı ve yüceltici fırsatlardır. Bu ibadetler, cankurtaran, cana can katan can simitleridir." dedi. 5 vakit namazın zamanların en faziletli ibadeti olduğunu belirten Tokpınar, Peygamber Efendimiz (sav)’in kıldığı teheccüd, evvâbîn, tesbih gibi namazların özel anlamları olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu namazların bir kısmı insanın o andaki ruh yapısıyla, bir kısmı da zaman dilimiyle ilgili özellikler taşır. Söz gelişi, evladı yoğun bakımda tedavi gören bir annenin kıldığı hacet namazındaki tâdil-i erkân, huşû ve yakîn hâli muhteşemdir. Bir günah sonucu pişmanlık ateşiyle yanarak gözyaşıyla secdeleri ışılattığınız öyle bir tevbe namazı kılarsınız ki, ömrünüzde öyle bir namaz kılmamışsınızdır. Muhteşem bir nimete veya müjdeye kavuşmanın coşkun ruh haletiyle kılınan şükür namazındaki aşkı, seher vaktini bereketlendiren teheccüddeki sohbet-i cânânı, sizi kararsızlık cenderesinden kurtarıp yüreğinizi ferahlandıran istihare namazındaki huzuru, bütün latifelerinizle doyasıya ibadet etmek için sarıldığınız tesbih namazındaki lezzeti, Ramazan gecelerini ihya eden teravihteki coşkuyu hangi namazda bulabilirsiniz?"

Can Simitleri’nin ilk bölümünde; sünnet namazların işlendiği bölümde teheccüd, işrak, kuşluk, evvâbîn, hacet, tesbih, teravih, istihare, tevbe, hafıza, tahiyyetü’l-mescid ve şükür namazları ve cenaze namazları işlendi. İkinci bölümde ise cuma, 3 aylar, Ramazan, Mevlid Kandili, Regâib, Miraç, Berat ve Kadir geceleri, Zilhicce’nin ilk 10 günü ve i’tikâf kaleme alındı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER