ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 09:15

Cemevlerine vakıf statüsü

Cemevlerine vakıf statüsü

Hükümetin en kapsamlı demokrasi paketine bugün son şekli verilecek. Alevi açılımı, çözüm süreci, başörtüsüne özgürlük, seçim sistemi, siyasi partilere yapılacak yardımlar olmak üzere 6 temel başlıktan oluşan paketle cemevlerine vakıf statüsü de verilecek.


Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı temel hak ve özgürlükleri kapsayan 'demokratikleşme paketi'nde son aşamaya gelindi. AK Parti yöneticileri ve hukukçu kurmaylarının üzerinde çalıştığı paket, Alevi açılımı, çözüm süreci, başörtüsüne özgürlük, seçim sistemi, siyasi partilere yardımlar olmak üzere 6 temel başlık ve 30 maddeden oluşuyor.

Bugün son rötuşları yapılacak en kapsamlı demokratikleşme paketine yeni yasama yılında Meclis'e gelmeden önce Başbakan Erdoğan tarafından nihai şekli verilecek.

CEMEVLERİNE VAKIF STATÜSÜ

Demokratikleşme paketinde Alevilere yönelik önemli düzenlemeler yer alıyor. Pakette, Alevi vatandaşları rencide eden bazı isimlerin kaldırılması yönünde adımlar atılacak. Bunların başında İstanbul'un Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı'nın isminin kaldırılması geliyor. İkinci adım ise cemevlerinin statüsü ve Alevi dedelerin durumu. İnanç merkezli düzenlemelerin de yer alacağı paket ile cemevleri vakıf statüsüne getirilecek. İmar Kanunu'nda yapılacak düzenleme ile de cemevlerine destek sağlanacak. İnanç merkezi tanımlaması getirilerek cemevlerine de arsa tahsisi, su, elektrik yardımı imkanı tanınacak. Dedelerin statüleri de gündemde.

ANADİLE VİZE

Yerleşim birimlerine Türkçe isim verme zorunluluğu kaldırılacak. Anadilde hizmet alımının önü açılacak. Mahkemelerde anadilde savunma, anadilde ifade verme gibi hakların yanı sıra devlet kurum ve kuruluşlarında vatandaşlara ana dilde hizmet sunulacak.

PROPAGANDA SERBEST

TCK'da yapılacak düzenlemelerle, şiddete karışmayanlara ceza terör örgütü üyeliğinden verilmeyecek. Anadilde propaganda yasağı kaldırılacak. Seçim kanunlarında değişiklik de öngörülen pakette seçim barajının düşürülmesi, daraltılmış bölge sistemine geçilmesi, partilere hazine yardımının yeniden düzenlenmesine ilişkin maddeler yer alacak.

31 yıllık zulüm bitecek

Demokratikleşme adımıyla mütedeyyin kesimin inanç ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan, eğitim ve çalışma hayatının dışında tutan garabet yönetmelik de tarihe gömülecek. 12 Eylül darbesi sonrasında çıkarılan ve yaklaşık 31 yıldır yürürlükte olan 25 Ekim 1982 tarihli 'kamuda kılık kıyafet yönetmeliği' nedeniyle kadınlar kamu kurumlarında başörtüleriyle çalışamıyor. Yeni pakette, kamuda ve okullarda başörtüsünü serbest kılacak düzenleme yapılacak.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER