ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 21:39

Cemal-üd-dini Seyyidi'nin mezarı Sultan Ahmet modeliyle ziyarete açılacak

Cemal-üd-dini Seyyidinin mezarı Sultan Ahmet modeliyle ziyarete açılacak


Başbakanlık arşivine göre hem anne hem de baba tarafından seyyid olan ve Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Seydiler köyünde meftun bulunan Hz. Cemal-üd-dini Seyyidi'nin ziyaretgaha açılma projesi tamamlandı.

Manavgat'ın manevi büyüklerinde olan Hz. Cemal-üd-dini'nin meftun bulunduğu bölgenin ziyaretgaha açılma projesini Selçuk Üniversitesi'nin yaptığı bildirildi. Selçuk Üniversitesi'nin Seydiler köyündeki mezarın İstanbul'daki Sultan Ahmet Cami model alınarak inanç merkezli bir kompleks yapılacağı belirtildi.

Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, uzun uğraşlar sonucunda yaptıkları araştırma sonucunda Başbakanlık ve Vakıflar Genel Müdürlüğü arşiv kayıtlarına göre Cemal-üd-dini Seyyidi'nin hem anne hem baba tarafından seyit olduğunun tespit edildiğini söyledi. Manavgat'ın manevi hayatında Hz.Cemal-Üd-dini Seyyidi'nin özel bir yeri olduğunu belirten Bulgurlu, bölgenin ziyarete açılmasıyla ilgili Selçuk Üniversitesi'nin tüm projelendirme çalışmalarını tamamladığını kaydetti. Bulgurlu, "Resmi kayıtlara göre Manavgat'ın manevi büyüklerinde olan Cemal-Üd-dini Seyyidi hazretlerinin hem anne hem de baba tarafından seyit olduğunu tespit edildi. Başbakanlık arşivleri İstanbul'da 1530 tarihli 152 numaralı defterin 168'nci sahifesinde tescili yazılı bulunmaktadır. Ziyaretgah, Sultan Ahmet Camii Külliyesi modelinde yapılacak. Yazışmalarda Vakıflar Genel Müdürlüğü Cemal-üd-dini Seyyidi'yi adına 18'nci yüzyılda kurulmuş vakıf tespit etti. "Ziyaretgah, Sultan Ahmet Camii Külliyesi modelinde yapılacak. Projeyi tamamladık ve çalışma için zemin etüt çalışması yapılıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü Cemal-üd-dini Seyyidi'yi adına 18'nci yüzyılda kurulmuş vakıf tespit etti. Vakıflar Genel Müdürlüğü arşiv çalışmasını aralıksız sürdürüyor. Sultan Ahmet modelinde yapılacak külliye inanç merkezli bir kompleks olacak. " diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER