ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 12:08

Cem Ersever cinayeti soruşturmasında zaman aşımına günler kaldı


 Jandarma Binbaşı Ahmet Cem Ersever cinayetine ilişkin soruşturmada zaman aşımı süresi 4 Kasım 2013'te dolacak.
Başından vurularak öldürülen Ersever'in cesedi, 4 Kasım 1993'te Elmadağ yakınlarında bulunmuştu.
Müebbet hapis cezası gerektiren suçlarla ilgili soruşturmalarda zaman aşımı süresini 20 yıl olarak öngören Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre, zaman aşımı 4 Kasım 2013'te dolacak.
Soruşturmaların zaman aşımına uğramaması için savcılığın iddianame hazırlaması ve mahkemenin de iddianameyi kabul ederek kovuşturma başlatması gerekiyor.
Son olarak Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Bayyurt'a verilen bu soruşturma kapsamında da çok sayıda kişinin ifadesine başvuruldu ancak dava açmaya yeterli delil elde edilemedi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında açtığı davada 1993'teki önemli olaylar sıralanırken, "4 Kasım: JİTEM'in kilit isimlerinden olduğu belirtilen Cem Ersever öldürüldü. Ersever, 'Güneydoğu'daki gerçekler Türk milletinden gizleniyor' demişti" ifadeleri kullanılmıştı.
-Benzer dosya kapanmadı
Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in 17 Şubat 1993'teki ölümüne ilişkin yürüttüğü soruşturmada 20 yıllık süre dolmasına karşın, "zaman aşımı nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına" dair karar yazılmamıştı.
Bu soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Şahin, AİHM'nin, bazı başvurularda, insan hayatına karşı işlenen kimi suçlarda zaman aşımının uygulanamayacağına ilişkin kararlar vermesini gerekçe göstererek, soruşturmayı kapatmamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER