ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:54

Çelik: "Yerli tramvay, övünç kaynağı"

Çelik: "Yerli tramvay, övünç kaynağı"


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üretilen yerli tramvayın Türkiye için övünç kaynağı olduğunu söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’da bulunan Bakan Çelik, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayını Burulaş sahasındaki test pistinde inceledi. Beraberindeki Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte tramvayın içini geçen Bakan Çelik, proje danışmanlığını yürüten Taha Aydın’dan tramvayın teknik özellikleri hakkında bilgiler aldı. Vatman koltuğuna da oturan Bakan Çelik, bir süre tramvayı kendisi sürdü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin görevi geldiği ilk günden beri yerli tramvay konusunu dillendirdiğini hatırlatan Bakan Çelik, "Tabi biz çoğu zaman ‘başkanımız hayal ediyor’ falan dedik. Ama bugün bunun bir hayal değil, gerçek olduğunu gördük. Bu teknolojinin sanayiciyle buluşturulması noktasında başkanımızın büyük emeği olduğunu biliyorum. Bu Türkiye için bir övünç kaynağı. Hem Bursa ve Türkiye ulaşımında hem de uluslararası boyutta yer bulabilmesi çok önemli. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum." dedi.

Bursa’nın her alanda kendi markalarını üretebilecek güçte olduğunu ifade eden Başkan Altepe ise Bursa’nın en önemli gücünün sanayi olduğunun altını çizdi. Bu gücü yerli tramvay konusunda çok iyi kullandıklarını kaydeden Başkan Altepe, "Firma, üretim konusunda tüm belgelerini de aldı. Artık isteği ülkede ihalelere girebilecek. Bursa’nın bu gücü sayesinde Türkiye raylı sistem sanayiinde 6’nci ülke, üretimi yapan firma da 7’nci firma oldu. Yakında bu araçları Türkiye ve Avrupa caddelerinde görebileceğiz. Hedefleri olan bir Türkiye için bu tramvay üretiminin iyi bir başlangıç olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER