ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 14:46

Çelik, Türkiye Olimpiyatları'nı izledi

Çelik, Türkiye Olimpiyatlarını izledi


Bu yıl ‘Evrensel Barışa Doğru’ sloganı ile 11’incisi düzenlenecek olan Türkçe Olimpiyatlarının Arnavutluk finali yapıldı. Başkent Tiran’da yapılan final yarışması Ankara’nın Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik’de izledi.

Turgut Özal Eğitim Kompleksi Konferans Salonu'nda düzenlenen olimpiyat finalinde öğrencilerin okuduğu şiir ve şarkılar izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Finale, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik’in yanı sıra Epoka Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Altın, Türk Kolejleri Genel Müdürü Adnan Hoşoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığından Hüseyin Avcı, Polaid Yönetim Kurulu Üyeleri Cevat Uzuner, Zafer Dereköy, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

11. Türkçe Olimpiyatlarında Arnavutluk’u, Türkiye’de ‘Es’ şarkısı ile Klea Kasemi, ‘Bir Adın Kalmalı’ şiiri ile Edison Rashketa, özel beceri yarışmasında Klevi Meta, Arlind Kuloli temsil edecek. Polatlı İşadamları Derneğinin (POLİAD) davetlisi olarak Arnavutluk’a giden Başkan Çelik, "Bir organizasyon düşününki, Arnavutluk’un bütün renklerini, kokularını, seslerini Amerika kıtasındaki ırmaklarda, çiçeklerde dağların kokularıyla buluşturuyor." dedi.

Çelik, "Arnavutluk’un dağlarında, ovalarında hangi çiçekler var ise ve orda hangi ırmaklar akıyorsa; Arnavutluk’un bütün renklerini, kokularını, seslerini Amerika kıtasındaki ırmaklarda, çiçeklerde dağların kokularıyla buluşturuyor. Afrika kıtasında ki seslerde, renklerde buluşturuyor. Asya’yı da buluşturuyor. Ve bu renkleri, kokuları, sesleri buluşturan sahici ses Anadolu’dan yükseliyor. Bir zamanlar Horasan erenleri Anadolu için ne ise şimdi Anadolu Erenleri diyebileceğimiz çok kıymetli büyüklerimiz, çok kıymetli arkadaşlarımız, çok kıymetli kardeşlerimiz hanımefendiler, beyefendiler bunu neredeyse gelenler evrensel doğdu. Bir medeniyet kulübesi olarak tüm Dünya için barışı dili olarak bu görevi, vazifeyi üstlenmişler ve birliktelik içinde omuz omuza vererek yürütüyorlar. Ben hepsinin önünde minnetle eğiliyorum." diye konuştu.

Daha sonra 11. Türkçe Olimpiyatları'nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Program, öğrenciler ve halkoyunları ekibinin söylediği, ‘yeni bir dünya’ şarkısı ile sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER