ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 22:31

Çelik, el-Ezheri ile görüştü


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Bölgenin güçlü bir Mısır'a ihtiyacı var. Bundan dolayı, bu demokratikleşme sürecinde, bölgenin geleceğine dönük de önemli adımlar atacağımız, önemli katkılar sunacağımız bir dayanışmayı sergileyeceğiz'' dedi.
     Çelik, Mısır İş Gücü ve Göç Bakanı Halid el-Ezheri ile makamında yaptığı görüşmede, Mısırlı heyeti ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
     Bu ziyaretin ''Tahrir Devrimi''nin ikinci yıl dönümüne denk gelmesini çok anlamlı bulduğunu ifade eden Çelik, ''Umuyorum bu ilk buluşmamızda, bugüne kadar yapılan anlaşmalar ve Sayın Bakan'ın bu kısa ziyaretinde yaptığı görüşmeleri birlikte değerlendireceğiz ve geleceğe dönük atılması gereken adımları birlikte kararlaştıracağız'' diye konuştu.
     Mısır'ın bölgede son derece önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:
     ''Akdeniz havzası, krizler havzası. Kuzeyinde ekonomik krizler, güneyinde siyasi çalkantıların olduğu bir süreci yaşıyor. Mısır'ın bölgede başarıyla sorunların üstesinden geleceği inancındayız. Bölgenin güçlü bir Mısır'a ihtiyacı var. Bundan dolayı, bu demokratikleşme sürecinde, Türkiye ile birlikte dayanışma içinde bölgenin geleceğine dönük de önemli adımlar atacağımız, önemli katkılar sunacağımız bir dayanışmayı sergileyeceğiz.''
     İki ülke arasında üst düzey ziyaretlerin gerçekleşmeye başladığına işaret eden Çelik, ''Partimizin Olağan 4. Kurultayı'na Sayın Devlet Başkanı'nın, Sayın Müftü'nün katılması son derece anlamlıydı'' dedi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kasım ayında adeta Bakanlar Kurulu'nun yarısını ihtiva eden ve iş adamlarından oluşan heyetle Mısır'a yaptığı ziyareti de çok anlamlı bulduğunu dile getiren Çelik, bu ziyarette 27 anlaşmanın imzalandığını, bunlar arasında iş gücü ve istihdam alanında anlaşmanın da bulunduğunu bildirdi.
     Bakan Çelik, bir gazetecinin ''Mısır'ın Türkiye'den istihdam konusunda talebi mi var'' şeklindeki sorusu üzerine de el-Ezheri'nin Bakanlığı ziyareti öncesinde İŞKUR ve Mesleki Yeterlilik Kurumu düzeyinde görüşmeler yapıp, bilgi aldığını belirterek, ''Bizden istihdam, iş gücü şeklinde bir talep şeklinde değil bu. Ülkemizin birikimlerini paylaşmaya dönük bir yaklaşım'' dedi.
     Türkiye'den işverenlerin, Mısır'da ciddi istihdam sağlayan yatırımları bulunduğunu anlatan Çelik, şunları kaydetti:
     ''Bu görüşmelerimiz gerek sosyal güvenlik gerek çalışma hayatı gerekse mesleki eğitimle ilgili birikimlerimizin karşılıklı paylaşılması ve Mısır'daki yatırımlara ihtiyaç varsa Türkiye'den, burada ihtiyaç varsa Mısır'dan istihdamların gerçekleşmesi yolunu da açacak bir değerlendirme olacak. Ama ilk görüşmemizi, istihdama dönük bir değerlendirmeden ziyade bakanlıklar olarak geleceğe dönük ele alacağımız gündem konularını belirlemek şeklinde değerlendiriyoruz.''
    
''Türkiye'yi kendi ülkemiz olarak görüyoruz''
    
     Mısır İş Gücü ve Göç Bakanı Halid el-Ezheri de Türkiye'de kendilerine gösterilen sıcaklık ve misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.
     Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok derin köklere sahip olduğunu vurgulayan el-Ezheri, ''İlişkilerimizin, gerek iki ülke halkı arasında gerekse İslam aleminde olsun, dünyada yankı yapacağına inanıyorum. Türkiye Hükümeti ile çalışacağımız çok alan olduğunu düşünüyorum'' dedi.
     Mısır'da 25 Ocak devriminden sonra ülkeye gelen ilk yabancı konuğun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğunu hatırlatan el-Ezheri, Başbakan Erdoğan'ın da Kahire'yi ziyaret ettiğini belirtti.
     Türkiye'yi kendi ülkeleri olarak gördüklerini anlatan Bakan el-Ezheri, Türkiye ile sosyal güvenlik, istihdam, mesleki eğitimin geliştirilmesi konularında birçok adım atacaklarına inandığını kaydetti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER