ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 15:09

Çelebi: Orman köylüsünün gelir düzeyini artırmak için proje başlattık

Çelebi: Orman köylüsünün gelir düzeyini artırmak için proje başlattık


 Zonguldak Orman Bölge Müdürü Musa Çelebi, yüzde 64’ü ormanlarla kaplı Zonguldak – Bartın ve Karabük bölgesinde orman köylüsünün gelir düzeyini artırmak için Devlet Ormanı Projesi'ni hayata geçireceklerini söyledi.

        Göreve gelmesinin ardından kentte görev yapan basın mensuplarıyla Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nde tanışma toplantısı düzenleyen Çelebi, "Biz orman köylümüzü köyde tutmak istiyoruz. Yıllardır devletimizin hedefidir. Gelir düzeyi düşük bir köylünün orman köyünde yaşaması çok zor. Bunun için bakanımız bizlere, biz de bölgemize bağlı 9 işletme müdürümüze talimat verdik. Her işletme müdürümüz 10 köyde devlet ormanı kurulması çalışması yapacak. Gelir getirici meyvelerden kestane, ceviz, badem, ıhlamur ve bastonculuğu meşhur Devrek civarında Kızılcık ormanı oluşturulması hedeflendi. Biz köyün yakınına fidanı dikeceğiz. Fidanlar tutarsa bunları köylüye eşit vereceğiz. Yer devletin fakat ağaçlar vatandaşın kullanımında olacak. Mesela bir vatandaşın eline 100 adet ceviz ağacı düştü. Bir tanesi 50 kilo verse o vatandaşımız geçiminin bir kısmını bununla karşılamış olacaktır. Maksadımız köyde oturan vatandaşımızın gelir seviyesini yükseltmektir.” dedi.

        Çelebi, 2013 yılında 137 aileye fenni arıcılık, süt sığırcılığı ve süt koyunculuğu türlerinde ekonomik amaçlı 319 aileye de dış cephe mantolama ve güneş enerjisi türlerinde sosyal amaçlı olmak üzere 238 aileye 3 milyon 700 bin TL kredi verildiğini hatırlattı.

        DİKİLİ SATIŞ YÖNTEMİNDE İLK DEFA KREDİ UYGULAMASINA GEÇİLDİ

        Türkiye'de ilk defa Zonguldak'ta 'dikili satış' adı altında bir kredi çeşidini uygulamaya koyduklarını kaydeden Çelebi, "Ağacın ayakta satılmasını ifade eden dikili satış yöntemi var. Ağaç hiç depoya getirilmeden ormandan ihale edilip vatandaşın atölyesine getirilmesi olayıdır. İlk defa Devrek ilçesinde 1 milyon 250 bin TL’lik kredi ile dikili satış uyguladık. Yüzde 1,5 faizli Orköy kredisiyle vatandaşlarımız, devletin bu imkanından faydalanabiliyor." diye konuştu.

        "ORMAN YANGINLARINA KARŞI TEMMUZ-AĞUSTOS AYLARINDA HELİKOPTER GELECEK"

        2013 yılı içerisinde 33 adet yangın meydana geldiğini belirten Çelebi, "Toplam 26,4 hektarımız yandı. Ama bunun yüzde 80’i Karabük Safranbolu yöresinde yaşandı. Bu yangınların önüne geçmek için Temmuz-Ağustos aylarında Orman Bölge Müdürlüğümüze hitap edecek şekilde bir adet helikopterimiz geliyor. Ayrıca yangınların çok yaşandığı ve kızılçam ormanlarıyla kaplı Karabük’te kameralı gözetleme sistemi kuracağız." dedi.

        "ORMAN ZARARLILARINA KARŞI BİYOLOJİK MÜCADELE"

        Ormanda en fazla tahribatı kabuklu böcek türlerinin verdiğini dile getiren Çelebi, zirai ilaçlama yerine biyolojik mücadeleyi esas aldıklarını ifade etti. Kimyasal mücadelenin devletin uygun gördüğü bir yöntem olduğunu kaydeden Çelebi, "Kimyasal mücadele, suya karışması ve diğer canlılara zarar vermesi açısından zararlıdır. Bu konuda da Karabük’teki bir laboratuvarımızda, ağaçlara zarar veren böcekleri yiyen böcek üretiyoruz. Çünkü ilaçlama yöntemiyle olduğu zaman belki bir tane zararlı böcek ölüyor ama 10 tane de tabiata faydalı olabilecek böcekler ölüyor.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER