ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 13:09

Çeçen konsolos cinayeti evinin önünde protesto edildi


 Ankara Çerkeş Derneği, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Çeçenistan muhalefetinin Türkiye fahri konsolosu işadamı Medet Ünlü’nün evinin önünde protesto gösterisi düzenledi.

Çetin Emeç Bulvarı üzerinde bulunan Ünlü’nün evinin önünde toplanan grup üyeleri, Çeçenistan bayrağı açtı. Eyleme bazı sivil toplum kuruluşları destek verdi. Grup adına konuşan Ankara Çerkeş Derneği Genç Komisyon Üyesi Terkul Çetinkaya, Ünlü’nün yaklaşık 20 yıldır Çeçen halkının Türkiye nezdinde temsilciliğini yaptığını söyledi. Ünlü’nün Rus-Çeçen savaşı boyunca kararlı duruş sergilediğini ve Çeçen halkının bağımsızlık idaresinin Türkiye’deki sembol ismi olduğunu ifade etti.

Çetinkaya, Çerkes soykırım ve sürgününün yıl dönümü olan 21 Mayıs günü Ünlü’nün öldürülmesinin manidar olduğunu belirtti. Çetinkaya, “Katiller bu şekilde, Rusya’nın diaspora muhalefetine tahammülü olmadığı mesajını vermişlerdir. Bu suikast, Türkiye’de Çeçen halkına karşı işlenen bir dizi cinayetin son halkasıydı. Daha önce öldürülen Çeçen liderlerde olduğu gibi, bu cinayetin de baş zanlısı Rusya Federasyonu’dur." dedi. Çetinkaya, sorumluların bir an önce yakalanıp cezalandırılmasını istedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER