ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2017 Çarşamba 12:56

Çavuşoğlu'ndan Karlov Suikasti ve Ortaköy saldırısıyla ilgili önemli açıklamalar

Çavuşoğlundan Karlov Suikasti ve Ortaköy saldırısıyla ilgili önemli açıklamalar

Dışışleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisine düzenlenen suikast ve Ortaköy'de gece kulübüne yapılan saldırıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


AA Editör Masası'na konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. 

Çavuşoğlu, İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısına ilişkin "Reina adlı gece kulübüne saldırı düzenleyen kişinin kimliği belirlendi" bilgisini vererek, teröristin yakalanmasına ilişkin çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirtti. 

 Rus büyükelçiye silahlı saldırı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturmada gelinen aşamayı değerlendiren Çavuşoğlu, "Rus tarafı, bu suikastın FETÖ tarafından işlendiğine ikna oldu mu?" şeklindeki soruya, suikastı düzenleyen teröristin FETÖ ile bağlantılı olduğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da açıkladığını hatırlatarak, "Ortada belgeler, deliller var. Soruşturma sürecini zaten Türk ve Rus uzmanlar birlikte yürütüyor." yanıtını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in teklifi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hiç tereddüt etmeden Rus heyetin Türkiye'ye gelişini kabul ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Ertesi gün uzmanlar geldi. Kapsamlı bir şekilde bu soruşturmayı yürütüyorlar ve ortak açıklama da bu soruşturma bittikten sonra yapılır. Bizim elimizdeki bilgilere, belgelere göre bu şahıs FETÖ terör örgütüne bağlı." dedi.

Çavuşoğlu, suikastın düzenlendiği sırada İranlı ve Rus mevkidaşlarıyla Suriye konusunu görüşmek üzere Moskova'ya doğru yolda olduğunun hatırlatılması ve "Türkiye'nin herhangi bir konuda masada söyleyeceği şeyleri geri çekmesi gibi bir sonuç vermiş olabilir mi?" şeklindeki soruya, olayı uçakta giderken Başbakan Binali Yıldırım'dan öğrendiğini belirterek, "Her şeyden önce bir insan olarak çok üzüldüm." diye konuştu.

Moskova'da havaalanında, otel ve gittikleri her yerde Rusların üzüntülü olsalar da kendilerine ilgi ve sevgi gösterdiğini belirten Çavuşoğlu, "İnsanların yüzünden üzüntülü olduklarını görüyoruz, biz de çok üzüldük. Gerçekten çok üzüldük. Ama başta dostum Sergey Lavrov olmak üzere tüm görüştüğüm kişiler, onlar da bizi teselli ettiler. 'Bunun gerçek sebebini biliyoruz. Ne olduğunu biliyoruz. O nedenle bunu birlikte açığa çıkaracağız' dediler. Son derece sağduyulu davrandılar. Son derece dostluk örneği gösterdiler. Bu bir terör saldırısı ve Türkiye Rusya ilişkilerine yönelik bir terör saldırısı. Buna karşı birlikte mücadele etmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İki ülkenin birlikte başlattığı inisiyatifler ve ortaya koyduğu açıklamalar olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, böyle bir menfur olaydan dolayı görüşmelerde taviz verilmesinin söz konusu olmadığını kaydederek, "Üzüntü duyduk ama burada bir suçluluk psikolojisine de girmedik." dedi.

Büyükelçi Karlov'un suikastı nedeniyle bir dışişleri bakanı olarak kendisinin de sorumluluk hissettiğini belirten Çavuşoğlu, "Ama daha sonradan Büyükelçi Karlov'un naaşını birlikte karşıladık. Uçağa çıktık annesi ve eşi oradaydı. Eşi sık sık teşekkür etti bana. Gözleri yaşlıydı, annesi sakin oturuyordu. Eşi, sürekli teşekkür etti. Türkiye'de suikast olduktan sonra, terör saldırısı olduktan sonra bizim bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, Sayın Türkeş oradaydı. Devlet kurumlarının ve bakanlarımızın, eşimin gösterdiği ilgiden sık sık teşekkür etti. Bir detayı da söyledi havaalanına gittiğimiz zaman, 'Herkesin göğsünde eşimin fotoğrafı vardı.' dedi." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinin sıkıntılı olduğu dönemde sabır gösterdiğini belirterek, "Bu terör saldırısı, bu oyun daha birinci dakikasında bozuldu. Yine ortak iradeyle bozuldu." dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER