ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 18:01

Çavuşoğlu, TİM heyetini ve Bosna Hersek Büyükelçisini kabul etti


AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB sürecinde en önemli ortak olarak gördükleri sivil toplum örgütlerinin desteğinin çok anlamlı olduğunu belirterek, "AB süreci, bizim vazgeçemeyeceğimiz bir süreçtir ve sivil toplum örgütlerinin bu sürece bu şekilde sahip çıkması bunun başka bir teyidi ve tezahürüdür" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti AB Bakanlığı'nda kabul eden Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, TİM'in, Türkiye'nin yalnızca Avrupa'ya değil dünyaya açılan kapısı olduğunu ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, ihracata ve Türk ekonomisine büyük katkılarda bulunan TİM'in, AB süreci ve Türk dış politikasına da en çok katkı sağlayan ve destek veren sivil toplum örgütlerinin başında geldiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"AB sürecinde en önemli ortaklarımız olarak sivil toplum örgütlerini görüyoruz ve sivil toplum örgütlerimizin de aynı duyarlılık içinde olması bizi çok memnun ediyor. AB sürecinin, Türk demokrasisi, ekonomisi, Türkiye'nin imajı ve standartları bakımından ve Türk insanının hak ettiği bir üyelik olması bakımından ortaya koydukları hem inanç hem destek bizim için çok anlamlıdır. Biz her zaman söylüyoruz, AB süreci bizim vazgeçemeyeceğimiz bir süreçtir ve sivil toplum örgütlerinin bu sürece bu şekilde sahip çıkması bunun başka bir teyidi ve tezahürüdür."

Yeni fasıl açılması bizi ümitlendiriyor

TİM Başkanı Büyükekşi de AB sürecine sadece ticari açıdan bakmadıklarını vurgulayarak, birliğin, Türkiye'nin demokrasisine, insan haklarına, özgürlüklerine, yaşam standartlarına ve imajına sağlayacağı katkıyı önemsediklerini söyledi.

Son dönemde yapılan ziyaret ve temaslarla süreçte bir sinerji doğmasını umduklarına değinen Büyükekşi, "AB üyeliği yolunda özellikle yeni bir fasıl açılması bizi ümitlendiriyor" diye konuştu.
AB Bakanlığı ile bundan sonraki dönemde de çalışmaya ve önemli projelere katılmaya hazır olduklarını kaydeden Büyükekşi, "Bundan sonraki dönemde, özellikle Kıbrıs'taki yeni gelişmeler de bizi olumlu olarak yine heyecanlandırıyor.

İnşallah yıllardan beri kanayan bu yara da sizin bakanlığınız döneminde çözülür, mutlu sona ulaşmış oluruz" dedi.

Boşnak Büyükelçiden nezaket ziyareti
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, TİM heyetinin ardından Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Damir Dzanko ile de bir araya geldi.

Nezaket ziyareti niteliğindeki görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER