ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 14:43

Çatı aday'dan partiye göre farklı mesajlar!

Çatı adaydan partiye göre farklı mesajlar!

Çatı aday Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu dün 7 partiyi ziyaret etti. Ziyaretlerinde partilerin hassasiyetlerine göre mesaj verdi.


CHP ve MHP tarafından siyasete uzak bir isim olduğu için Cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, dün Ankara’da siyasi partilerin Genel Başkanlarıyla temaslarda bulundu. Gittiği partiye göre mesaj verdi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Ankara ziyaretlerine başlayan İhsanoğlu, daha sonra sırasıyla DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’yle görüştü. CHP, MHP, DP ve DSP’den açık destek alan İhsanoğlu, SP, BBP ve HDP’den ise umutlu döndü.

CHP’YE ATATÜRK, MHP’YE BAŞÖRTÜSÜ MESAJI

CHP ziyaretinde, Atatürk, laiklik ve mezhep çatışmalarına vurgu yapan “Atatürk büyük bir milli kahraman, ona karşı herkes saygılı olmalı. Din ve siyaset işlerinin birbirinden ayrılması lazım. 9 sene patlayan mezhepçilikle uğraştım” dedi.

MHP ziyaretinde öne çıkan konu ise başörtüsü oldu. Başörtüsüyle ilgili soruya “Başörtüsü haktır. Başörtüsü, kadınlarımızın, kızlarımızın istediği şekilde olması lazım gelir” diye cevap veren İhsanoğlu, “Üniversitede bölüm başkanıyken İstanbul Üniversitesi’nde başörtülü kızlarımızın haklarını müdafaa eden çok az sayıdaki öğretim üyelerinden birisiyim. Benim 28 Şubat döneminde yaptığım bu savunma, benim kürsümün kapatılmasına ve o günkü baskı karşısında üniversiteden 10 sene erken ayrılmama sebep olmuştur” dedi.

BBP ZİYARETİNDE YAZICOĞLU MESAJI

BBP ziyaretinde Yazıcoğlu üzerinden fotoğraf verirken, üniter yapıdan yana olduğu, herkesin kendi dilini öğrenip konuşması gerektiği yönünde mesaj verdi.
Saadet Partisi ziyaretinde eski dostluklarına atıf yapıp “Burası benim için çok aziz bir yer, hatıralarımız var, müşterek dostluklarımız var. Buradan çok mutlu ve umutlu olarak ayrılıyorum” dedi.

DP ZİYARETİNDE CELAL BAYAR’LI DESTEK

İhsanoğlu, DP ziyareti sonrası “Sayın Başkana ve yardımcılarına verdikleri bu açık destekten dolayı şükranlarımı sunmak istiyorum” dedi. Uysal ise “53 yıl sonra Ali Fuat Başgil Hocamızın şahsında olduğu gibi bir büyük alimimizin, ilim adamımızın, hukuk ve devlet adamımızın, diplomasi insanımızın cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz” yanıtını verdi. Uysal, Celal Bayar Köşkü’nü de İhsanoğlu’na tahsis edebileceklerini açıkladı.

HDP’DEN UMUTLU AYRILDI

İhsanoğlu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti. İhsanoğlu "Çok başarılı, verimli bir görüşme oldu. Çok mutlu ve umutlu ayrılıyorum" dedi. (Radikal)

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER