ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Haziran 2014 Pazartesi 16:06

'Çatı aday'a kim ne dedi?

Çatı adaya kim ne dedi?

Konsensus Araştırma Şirketi Sahibi Murat Sarı ve A&G Araştırma Şirketi Sahibi Adil Gür, Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun muhalefet tarafından Köşk'e aday gösterilmesini değerlendirdi.


CHP ve MHP 'nin Köşk için aday gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu için Konsensus Araştırma Şirketi'nin sahibi Murat Sarı, "Sonuç çok belli. Muhalefet kritik bir teste giriyor" derken, A&G Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür de, "Bir tarafta Başbakan adaysa karşıda çok daha popüler bir isim olmalı" ifadelerini kullandı.

CHP ve MHP çatı aday olarak eski İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday gösterdi.  

BU DAKİKADAN SONRA PEK ŞANSI YOK

Wall Street Journal Türkiye’deki habere göre Konsensus’un sahibi Murat Sarı şunları kaydetti:

“Bu dakikadan sonra kim aday olursa olsun pek şansı yok. Ama İhsanoğlu ismi AKP seçmeni oy verirken, ‘Ona mı versek daha iyi olurdu…’ diyeceği bir isim olarak dikkat çekici. Muhalefetin seçmenlerinin zaten çok boşlukta... Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül gibi çok etkin bir aday çıkartamamanın boşluğundalar. Ama daha çok erken. Anketlerde ne çıkacak göreceğiz. Sonuç çok belli. Muhalefet kritik bir teste giriyor. Birleşik bir adayda yürüyecekler. Erdoğan'ın aday olacağından çok emin değilim. Ama zaten Abdullah Gül'ün karşısında kimsenin şansı yok. Ben Erdoğan'ın adaylığını açıklamama nedenini de sıkışacağı bir aday çıkarsa Abdullah Gül'ü öne sürecek olması olarak görüyorum. Bu muhalif seçmende ölümü gösterip sıtmaya razı etmek şeklinde etki gösterebilir."  

DAHA POPÜLER BİR ADAY OLABİLİRDİ

A&G Araştırma'nın kurucusu Adi Gür'e göre bir araştırma olmadan konuşmak şık değil. Ancak Gür'ün kısa kişisel görüşü şöyle:

“Bir tarafta Başbakan adaysa karşıda çok daha popüler bir isim olmalı. En azından onun kadar popüler olmalı. Bu manada ben adayın adını duyunca ‘Aaaa’ demedim. Bir de işin başka tarafı CHP'nin tabanı var. Bu CHP'nin Atatürkçü, laik, sosyal-demokrat bir tabanı var. 'Muhalefet Ak Parti tabanından oy almalı' diyoruz ama bunu yaparken kendi tabanlarını da küstürmemeli, sandığa gitme motivasyonunu da görmek lazım.” 

EKMELEDDİN İHSANOĞLU İLK KEZ KONUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önerisi ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin onayı ile cumhurbaşkanlığı seçimi için çatı aday olarak gösterilecek olan Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan ilk açıklama geldi.

İhsanoğlu Anadolu Ajansı'na yaptığı ilk değerlendirmesinde şöyle:

"Bu uzlaşmanın odak noktasında olmak büyük bir teveccühün eseridir. Şüphesiz ki Türkiye gibi büyük bir ülkede bu yüce makama layık, görevini hakkı ile ifa edecek çok sayıda üstün vasıflı şahsiyetlerin varlığı muhakkaktır. CHP ve MHP'nin bu konudaki ortak kararını saygı ve teşekkür ile karşılıyorum."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER