ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 12:15

Çardaklar mera oldu


Batman'ın Hasankeyf ilçesinde esnafın önemli gelir kaynaklarının başında gelen çardak alanı kaya düşmesi sonucu turizme kapatılınca meraya dönüştü.

    Kale ve Dicle Nehri arasında bulunan alana uzun süre kimsenin ayak basmaması sonucu yeşeren alanda artık koyunlar otluyor.

    Bir zamanlar Hasankeyf’e gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği ünlü Yolgeçen Hanı ve Dicle üzerinde kurulu çardakların bulunduğu alanda artık koyunlar otluyor. Kaya düşmesinin ardından güvenlik gerekçesiyle turizme kapatılan alan uzun süredir atıl durumda bekliyor.

    Birçok ünlü sanatçının da dinlenmek üzere zaman zaman geldiği Yolgeçen Hanı ve çardak alanının açılması için yapılan girişimler sonuçsuz kalınca çardaklar köprünün karşı tarafına taşındı.

    Demir parmaklıklarla girişi kapatılan kumluk alanın yüzeyi ise uzun süre kimsenin ayak basmaması sonucu yeşil bir örtüyle kaplandı. Bir zaman Hasankeyf’e gelen yerli ve yabancı turistler ile birçok ünlüye ev sahipliği yapan alan artık çobanlara hizmet veriyor.

    Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te kale giriş kapısına yakın yerde 13 Temmuz 2010’da sabaha karşı kaya parçası düşmüş, mağarada yaşayan 68 yaşlarında bir kişi yaşamını yitirmişti. Kaya düşmesinin ardından Hasankeyf Kalesi ve Dicle kenarındaki çardak alanı güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER