ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 17:26

Canlı müzik denetimleri başladı


Muğla’nın Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi turistik ilçelerinde turizm sezonun başlamasıyla birlikte canlı müzik yapan açık ve yarı açık eğlence merkezlerine yönelik denetimler başladı. Canlı müzik izni almayan işletmelere 10 bin 154 lira, belirlenen desibelin üzerinde canlı müzik yapan işletmelere 20 bin 317 lira ceza uygulanacağı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürü İlker Uğur gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli bir turizm bölgesi olan Muğla’da canlı müzik yapan işletmelerin belirlenen şartları uymaları gerektiğini ifade etti. Uğur, "İlimizde turizm sezonun açılmasıyla birlikte eğlence mekanları da faaliyete başlamış olup, vatandaşlarımızın gürültü şikayetleri Bimer, dilekçe, e-posta yoluyla İl Müdürlüğümüze ulaşmaktadır. İl Müdürlüğümüz Çevre Kanunu gereği söz konusu şikâyetleri yerinde yapılan ölçümlerle değerlendirmektedir. Rutin denetimlerimiz haricinde denetimlerimiz turizm sezonun açılması sebebi ile gece denetimlerimiz 19:00-05:00 saatleri arasında ilimizin tüm ilçelerinde yapılmaktadır." dedi.

İl Müdürü Uğur, canlı müzik yapacak işletmelerin mutlaka izin alması gerektiğini ifade ederek, "Canlı müzik yayını yapılabilmesi için belediyeden veya il özel idaresinden ‘canlı müzik izni’ alınması şarttır. Çevre Kanuna göre bu belgeyi almayan işletmelere 10 bin 154 lira idari yaptırım uygulanmaktadır." şeklinde konuştu.

Yönetmeliğin çok hassas kullanım alanlarındaki açık ve yarı açık eğlence yerlerinde canlı müzik yayını yapılmasının yasak olduğunu kaydeden Uğur, "Bu alanlarda, açık ve yarı açık eğlence yerlerinin kurulmasına izin verilmez. Bu alanlardaki mevcut açık ve yarı açık eğlence yerleri mekanlarını kapalı hale getirmek zorundadırlar. Açık ve yarı açık eğlence yerlerinde, 24.00-07.00 saatleri arasında canlı müzik yayını yapılması yasaktır. Eğlence mekanların yönetmelikte belirtilen gürültü seviyelerinin üzerinde faaliyet yaptıklarında mevzuatımızca idari yaptırım uygulanmaktadır. Bu rakam 2013 yılı için 20 bin 317 lira olarak belirlenmiştir. Çevre Kanunda belirtilen idarî para cezaları, bu cezaların verilmesini gerektiren fiillerin işlenmesinden itibaren üç yıl içinde birinci tekrarında bir kat, ikinci ve müteakip tekrarında iki kat artırılarak verilir, 3. tekrarından sonra işletmelere kapatma cezası uygulanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2012 yılında yönetmelikte belirtilen sınır değerler üzerinde gürültü yapan ve ayrıca gece 23:59 sonrası canlı müzik yayını yapan eğlence yerlerine toplam 420 bin lira idari yaptırım uygulandığı açıklandı. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER