ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:51

Canlı bomba yakalandı

Canlı bomba yakalandı

Adana'da, ''canlı bomba'' olarak eylem hazırlığında olduğu değerlendirilen terör örgütü DHKP-C üyesi bir kişi yakalandı.


İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı terör örgütü üyelerinin büyükşehirlerde eylem yapmak üzere yurda giriş yaptığı bilgisi üzerine çalışma başlattı.

Yürütülen teknik ve istihbarat çalışmaları sonucu, 1993 yılında terör örgütünün sözde üst düzey mensuplarına öz geçmiş raporu vererek örgüt adına göreve hazır olduğunu özellikle belirten Şemsettin K'nın, Adana'ya geldiği belirlendi.

Eylem ve faaliyetlerinden dolayı tutuklanarak uzun yıllar cezaevinde yatan, cezaevinden çıktıktan sonrada eylem ve faaliyetlerine devam ettiğinden dolayı hakkında arama kararı bulunan Şemsettin K'nın, kimliğini gizlemek ve yakalanmamak amacıyla İstanbul'daki İstinye Polis Merkezine silahlı saldırıda bulunan ve silahıyla birlikte ölü olarak ele geçirilen DHKP-C terör örgütü mensubu Erdal Dalgıç'tan aldığı sahte kimliği kullandığı tespit edildi.
Adana'da düzenlenen operasyonla yakalanan Şemsettin K'nın kaldığı evde yapılan aramada, sahte nüfus cüzdanı, çok miktarda terör örgütü propagandasını içeren dergi, kitap ve doküman ele geçirildi. Zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Güvenlik güçlerince, büyükşehirlerde gerçekleştireceği eylem öncesi ailesini son kez görmek üzere kente geldiği değerlendirilen zanlının, yurtdışında eğitim aldığı ve Belçika'da düzenlenen terör örgütünün bir toplantısında ''canını dahi feda edebileceğini'' her türlü göreve hazır olduğunu özellikle belirttiği öğrenildi.
Emniyet Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, ''Teşkilatımız, halkımızın güven ve huzur ortamını tehdit eden terör örgütü mensuplarının eylem ve faaliyetlerinin önlenmesi, bu tür organizasyon içerisinde bulunan örgüt mensuplarının yakalanmalarına yönelik çalışmalarına demokratik hukuk kurallarından taviz vermeksizin, geçmişte olduğu gibi bundan sonrada büyük bir kararlılıkla devam edecektir'' ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER