ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 20:22

Çankaya Köşkü'nde ''tarihi gelişme''


Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Çankaya Köşkü'nde ilk kez verilen Muharrem iftarını ''tarihi bir gelişme'' olarak niteleyerek, ''Devletin en üst düzeyindeki kucaklamanın, saygınlığın en aşağıya kadar inmesi kaçınılmaz. Bu adım geleceğin din ve vicdan özgürlüğü için tarihi bir umut doğurmaktadır'' dedi.
    
Cumhurbaşkanı Gül'ün verdiği Muharrem iftarına katılan Altun, yaptığı açıklamada, Çankaya Köşkü'nde ilk kez böyle bir iftar verildiğini belirterek, bunun tarihi bir gelişme olduğunu söyledi.
    
Gül'e, bu adımdan dolayı teşekkür ettiğini dile getiren Altun, yaklaşık 1,5 saat süren yemeğin ardından görüşlerini ifade etme fırsatı da bulduğunu söyledi.
    
Altun, ''Yıllar geçtikçe Muharrem ayının ve ortak değerlerin toplumda müşterek yaşandığını, ortak değer olduğu gerçeğinin yeni algılanmaya başlandığını, birlik ve kardeşlik için tarihi bir şans olduğunu belirttik'' ifadesini kullandı.
    
Yeni anayasa çalışmalarına değindiğini de vurgulayan Altun, tekke ve zaviyelerle ilgili düzenlemelerin anayasadan çıkarılması gerektiği konusundaki düşüncelerini aktardığını bildirdi. Alevi çalıştaylarının bu düzenleme dolayısıyla tıkandığını ve kesintiye uğradığını ifade eden Altun, ''İbadethane, inanç tercihi yasaklamanın çağdışı olduğunu, insan hakkı ihlali olduğunu, bunu hala savunmanın akla ve mantığa aykırı olduğunu söyledik'' dedi.
    
Cumhurbaşkanı Gül'ün de bu yıl Muharrem ayının tüm Türkiye sathında anılması ve konuşulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiğine değinen Altun, Gül'ün bu gelişmeleri çok olumlu gördüğünü aktardı.
    
Hala bazı siyasetçilerin bu gibi ortak değerlerle kucaklaşma toplantılarından kaçtığını kaydeden Altun, ''Cumhurbaşkanı Gül'ü bu konuda kutluyoruz. Herkes için de örnek oluyor. Devletin en üst düzeyindeki kucaklamanın, saygınlığın en aşağıya kadar inmesi kaçınılmaz. Türkiye için iyi bir gelişme. Bugüne kadar hiçbir cumhurbaşkanı bunu yapmamıştı, keşke daha önce yapılsaydı. Bu adım geleceğin din ve vicdan özgürlüğü için tarihi bir umut doğurmaktadır'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER