ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 11:41

Çankaya Köşkü, Norveç Kralı V. Harald’ı ağırlıyor


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Norveç Kralı V. Harald, Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılandı.

Türkiye ile Norveç arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1926 yılından bu yana devlet başkanı seviyesindeki ilk ziyaret olan Norveç Kralı V. Harald’a eşi Kraliçe Sonja da eşlik ediyor. Çankaya Köşkü’nde resmi karşılama töreni ile başlayan konuk kralın programı önce Cumhurbaşkanı Gül’le başbaşa görüşme ve sonrasında heyetler arası toplantı ile devam etti. Akabinde ortak basın toplantısı ile gazetecilerin karşısına geçecek olan Cumhurbaşkanı Gül ve Norveç kralı, akşam saatlerinde ise Çankaya Köşkü’nde konuk kral ve kraliçe onuruna verilecek resmi akşam yemeğinde bir araya gelecekler.

Ankara’da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınacak. Ayrıca, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların arttırılmasına yönelik ilave imkânlar üzerinde durulacak, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacak.

Norveç Kralı V. Harald, Ankara'daki resmi temaslarını tamamladıktan sonra 7 Kasım'da İstanbul’da iş dünyasının temsilcileriyle görüşecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER