ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 21:27

Çandar; "Öcalan siyasi bir aktör olacak"

Çandar; "Öcalan siyasi bir aktör olacak"

Cengiz Çandar Barış sürecine ilişkin öngörülerini anlattığı Taraf''ta Öcalan'ın serbest kalıp siyasi aktör olma ihtimalinin fazla olduğunu söyledi.


Taraf gazetesinden ayrılan Neşe Düzel, "Pazartesi konuşmaları"yla gazeteye geri döndü.

Neşe Düzel bu hafta Gazeteci yazar Cengiz Çandar'ı konuk etti köşesine. Çandar, İmralı sürecine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. Çandar, ''PKK 21 Mart'tan sonra silahlı eylem yapmayacak, temmuz veya ağustosa kadar da çekilecek. Siyasal yapının PKK'nın siyaset yapabileceği şekilde esnemesi gerekiyor. PKK dağda silahla değil, siyasette var olacak'' dedi.

''PKK TEMMUZA KADAR SINIR DIŞINA ÇEKİLECEK''

Radikal gazetesi yazarı Cengiz Çandar, Abdullah Öcalan'ın Nevruz'dan önce "çatışmasızlık" ilan edebileceğini ve PKK'nın temmuz ayına kadar sınır dışına çekilmiş olabileceğini söyledi.

''YENİ TÜRKİYE MODELİ''

Çandar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Öcalan arasında yeni bir Türkiye modeli çalışması olduğunu belirtirken, "Kürtlerin iktidar ortağı olacağı yeni bir Türkiye yapılanması bu. Şu anda bunu tabana söylemek çok sakıncalı" dedi.

''ÖCALAN HAPİSTEN ÇIKACAK''

Çandar, "Eğer bu ülkede Öcalan ile çözüm olacaksa, o da çıkacak. Türkiye en sonunda da Öcalan'ı hapisten çıkaracak ve siyasi aktör haline gelmesini kabul edecek" dedi.

''BİR İKTİDAR YETKİLİSİ BANA DEDİ Kİ..''

Neşe Düzel'in ''Öcalan, BDP'li vekillere, "KCK'lılar da, ben de özgür olacağız" dedi. Öcalan'la KCK'lıların serbest bırakılması karşılığında mı PKK'lılar sınır dışına çekilecek? Yoksa masada başka koşullar da var mı?'' sorusu üzerine Çandar üst düzey bir iktidar yetkilisiyle yaptığı konuşmayı anlattı.

Çandar, ''Her bir adımın karşılığı var tabii. Öcalan'la görüşmeleri iyi bilen üst düzey bir iktidar yetkilisi görüşmemizde şunu söyledi. "Adam, Kürt hareketinin tümünün daha ilerisinde düşünüyor. Onun için pek çok şey teferruat. Öcalan, Hakan Fidan'la ve onun üzerinden Başbakan'dan aldığı bir sinyalle, 'Türkiye'nin yeniden yapılanmasına varacak bu iş' diye stratejik bir karar almış. Fidan ve Öcalan öyle bir noktadalar ki, bütün mesele, Kürt hareketini varılan bu noktaya adapte etmek. Aynı şekilde AK Parti'de de sıkıntı var. Varılan bu noktayı tek başına AK Parti de taşıyamaz" dedi. Kısacası böyle yaygın bir kanı var.'' dedi.

''KANDİL BARIŞ İSTEMİYOR, AMA DİRENMEYECEK''

PKK'nın Apo'nun direktiflerine uyacağını söyleyen Çandar ''Uyacak. Son tahlilde Öcalan ne derse o olur. Çünkü Öcalan, PKK için bir zamktır. Ayrıldığı anda, PKK parçalanır. O yüzden PKK'nın lider kadrosu kafası yatmasa da direnmeyecek. Ama Kandil süreci istemiyor.'' dedi. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER