ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2013 Pazar 15:09

Çanakkale'den Suriye'ye 1 tır insani yardım


Çanakkale'de, İnsani Yardım Gönüllüleri Platformu adı altında bir araya gelen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencileri ve halkın desteğiyle toplanan 1 tır insani yardım, Suriye'ye gönderildi.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, battaniye, yiyecek ve giyeceklerin bulunduğu yardımlarla yüklü tır Suriye'deki halka ulaştırılmak üzere hareket etti.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, burada yaptığı açıklamada, ÇOMÜ'de öğrenim gören öğrencilerin ve halkın Suriye'de zor günler yaşayanlar için yardım kampanyası düzenlediğini anımsatarak, "Öğrenci kardeşlerimize böyle bir duyarlılık gösterdikleri için çok teşekkür ediyorum. Milletimize yakışır, yüksek ahlakın yansıması olarak, öğrencilerimizin, Suriye'deki zulümde zarar gören çocuklar, kadınlar ve yaşlılar için topladıklarını Çanakkale'den göndermiş olmalarını çok önemsiyorum" diye konuştu.

Yardım kampanyasında gönüllü yer alan ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ramazan Hallaçoğlu, Suriye'de zulüm yaşandığını belirterek, şöyle konuştu:

"İnsan olduğumuz için taraf olmalıyız. Suriye'de insanlar açlıktan, çocuklar soğuktan donarak ölüyor. Hatta 3 yaşındaki bir çocuk ölürken diyor ki 'bana yaptığınız her şeyi Allah'a söyleyeceğim.' Madem bir bugün Allah ile buluşacağız, maden bir gün hesap günü var, bugüne yüzümüzün ak gitmesi gerekir. Bunun dışında da yaptığımız bu şeyin Allah rızasından başka bir amacı yok."

Öğrencilerden Sinan Toklucu ise yardım tırının ulaşması için Çanakkale'deki birçok sivil toplum kuruluşu ve ÇOMÜ öğrencisinin günlerce süren çalışma yaptığını ifade ederek, "İstedik ki bu kış gününde Çanakkale insanının yüreğinin sıcaklığı, buralardan Suriye'ye ulaşsın. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun" diye konuştu.

Duanın ardından yardım tırı, Suriye'ye doğru yola çıktı.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER