ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 15:51

Çanakkale’de Gezi olayları davası başladı

Çanakkalede Gezi olayları davası başladı

Çanakkale'de Gezi Parkı eylemlerine destek veren 25 sanık, bugün hakim karşısına çıktı.


İstanbul'da 31 Mayıs 103'te başlayıp Haziran ayı boyunca yurda yayılan eylemlere destek veren şüpheliler polis tarafından tespit edilmiş, savcılık da iddianame hazırlamıştı. İddianamenin kabul edilmesinin ardından bugün 25 sanığın yargılanmasına, Çanakkale 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Aralarında Eğitim-Sen Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç ve Tabip Odası Şube Genel Sekreteri Dr. İlhan Pirinçciler’in de bulunduğu sanıklar, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve hakaret suçlamalarıyla hakim karşısına çıktı. Sanıklardan 20'sinin geldiği adliye önünde, bazı sivil toplum kuruluşları destek için toplandı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da destek için adliye önüne geldi.

Duruşmadan önce adliye yakınındaki Dr. Mümtaz Pirinçciler Meydanı’nda basın açıklaması düzenlendi. Burada konuşan Eğitim-Sen Şube Başkanı Koç, "Bir ülkenin güvenlik kuvvetleri, halkını korumak için maaş alırken halkı öldürüyorsa, vuruyorsa ve onlardan sorumlu yetkililer de, 'Bu güvenlik kuvvetleri nasıl sabrediyor?" diyorsa ve ben hâlâ susuyorsam, tepki göstermiyorsam utanıyorum." şeklinde konuştu.

Sanıkların girişi sırasında adliye önünde Çevik Kuvvet ekipleri de önlem aldı. 25 sanıktan 20’sinin katıldığı duruşma, 15 Temmuz 2014 saat 14.00’e ertelendi.


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER