ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Nisan 2014 Salı 11:52

Çanakkale'de "57. Alay" anılıyor

Çanakkalede "57. Alay" anılıyor

Çanakkale Savaşı'nın kahraman birliği "57. Alay", vefa yürüyüşü ve dualarla anılacak.


Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çanakkale Savaşı'nda mevcudunun tamamına yakını şehit düşen 57. Alay, "Vefa Yürüyüşü" ile bir kez daha anılacak.

 

Çanakkale Savaşı'nın 99. yıl dönümü kapsamında, Türk tarihinin en destansı mücadelelerinden birini veren 57. Alay'ı anma programı, 24 Nisan günü Şehitler Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak.

Tören konuşmaları ve geçişinin ardından Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı gösteri ekibi SOLOTÜRK gösteri uçuşu yapacak. Anma törenin sonraki durağı ise Mehmetçik Abidesi Şehitliği olacak. Burada okunacak duanın ardından 57. Alay Şehitliği'nde anma töreni gerçekleştirilecek.

Anma töreninin ikinci günü, sabah namazıyla başlayacak. Namazın kılınmasının ardından Bakan Çağatay Kılıç ile on binlerce genç, ecdadın izinde "Vefa Yürüyüşü"ne başlayacak.

Yürüyüş, Conkbayırı Atatürk Anıtı'nda düzenlenecek törenle sona erecek.

- 57. Alay

Çanakkale Savaşı'nda 19. Tümen'e bağlı Hüseyin Avni Bey komutasındaki 628 mevcutlu 57. Alay, 25 Nisan 1915 sabahı, İngiliz, Fransız ve Avustralya askerlerinden oluşan 25 bin kişilik Anzak Çıkarması'nı durdurmak amacıyla Conkbayırı'nda harekete geçmiş, yaşanan şiddetli çarpışmalar sonrası mevcudunun tamamına yakını şehit düşmüştü.

Yaş ortalaması 24 olan alayın komutanı Hüseyin Avni Bey de karargaha düşen bir top mermisiyle şehit olmuştu.
57. Alay'ın kahramanlıkları anısına o günden bu yana Türk ordusunda 57. Alay bulunmamaktadır.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER