ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 11:33

Çanakkale Zafer Haftası kutlamaları başladı


18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 98. yıldönümü etkinlikleri, Çimenlik Kalesi'nde düzenlenen törenle başladı. Törende öğrenciler, askerler ve diğer vatandaşların alanda toplamasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklâl Marşı okundu.

Bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, yaklaşık iki hafta sürecek etkinliklerin her birinde, Çanakkale muharebelerini bir nebze anlatabilmeyi ve o destanı yaşatabilmeyi amaçladıklarını söyledi. Tuna, "18 Mart Zafer Haftamız'ın ülkemize, milletimize, yurtdışında yaşayan soydaşlarımıza ve Çanakkaleli hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Milletlerin tarihinde çok önemli kilometre taşları vardır. Bunlar sadece bir milletin tarihini değil, medeniyetlerin akışını, tarihin yönünü, insanlığın ufkunu da değiştirir. Kahramanlıklarla dolu tarihimizde de yeni bir çağ açan ve eski çağı kapayan birçok önemli kilometre taşı mevcuttur; 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi, 1453 İstanbul'un fethi gibi. 1915 Çanakkale Zaferi de tarihimizde altın harflerle yazılmış önemli bir dönüm noktasıdır." dedi.

Konuşmanın ardından her yıl olduğu gibi Devlet Övünç madalyaları takdim edildi. Yeni yapılan Nusret Mayın Gemisi'nin maketi incelendi. Törene Vali Tuna'nın yanısıra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, askeri ve mülki erkân ile öğrenciler katıldı. Törenden sonra şehir merkezinde halk yürüyüşü yapıldı.

98. YILDA 98 ETKİNLİK DÜZENLENECEK

Çanakkale Valiliği, zaferin 98. yılında 98 etkinlik düzenleyecek. 14 Mart 2013 Perşembe günü Ankara’ya Zafer Koşusu başlayacak ve kutsal emanetler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ulaştırılmak üzere yola çıkarılacak. Hafta boyunca "Çanakkale 1915" filmi, çeşitli alanlarda gösterilecek. 15 Mart Cuma günü ise Çanakkale Zaferi Pul Sergisi açılacak.

BAŞBAKAN ERDOĞAN DA KATILACAK

Zafer kutlamaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 18 Mart Pazartesi günü, Çanakkale 18 Mart Stadyumu ve Şehitler Abidesi’ndeki iki törenle yapılacak. “1915’ten 2015’e Doğru Bir Asırlık Kutlu Öykü” adlı konferans, 19 Mart Salı günü İlber Ortaylı tarafından verilecek. Aynı gün tarihçi Mustafa Armağan'ın, “Sultan Abdülhamit’in Kurtlarla Dansı” konulu konferansı da yer alacak. Günün son etkinliğinde “Çanakkale Yolun Sonu” filminin Çanakkale şeref galası yapılacak. 22 Mart Cuma günü Ahmet Yenilmez’in, "Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Şehitleri" isimli oyunu sahnelenecek. Kutlamalar, 24 Mart Pazar akşamı rap şarkıcısı Murat Korkmaz’ın ve Mustafa Ceceli’nin sahne alacağı Deniz Zaferi Konseri'yle sona erecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER