ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:01

Çanakkale Şehitliği'nde dünyaya barış mesajı verdiler

Çanakkale Şehitliğinde dünyaya barış mesajı verdiler


Türkçe Olimpiyatları'nın etkinliğine katılmak için Çanakkale'ye gelen dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler, Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etti. Dedelerinin 98 yıl önce savaş için geldiği topraklarda torunları barış mesajları verdi.

    Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından 'Uluslararası Dil ve Kültür Festivali' kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları'nın Çanakkale etkinliğine 20 ülkeden 70 öğrenci katıldı. Akşam, Çanakkale 18 Mart Stadyumu'nda 35 bin kişiye gösteri yapan öğrenciler, ertesi gün Çanakkale Şehitliği'ne götürüldü. Moldova, Kafkasya, İsveç, Bulgaristan, Uganda, Almanya, Azerbaycan, Endonezya, Güney Afrika, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Nepal, Sri Lanka, Sırbistan, Tacikistan, Tunus ve Kosovalı 70 öğrenci Şehitlik Abidesi'ni gezdi.

    98 YIL ÖNCE DEDELERİ BURADA SAVAŞTI

    Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parklar içinde bulunan şehitlikler, öğrenciler içinde Makedonya, Azerbaycan, Kosova, Bulgaristan, Azerbaycan, Mısır ve Sırbistanlı öğrenciler için farklı bir anlam taşıyordu. 98 yıl önce dedeleri buraya savaşmak için gelirken, bugün o ülkelerden gelen torunları barış sözcükleri seslendirdi. Türkiye'nin 11 ilinde düzenlenen etkinliklerde 'Güneşi İçenlerin Türküsü' şiirini seslendiren Makedonyalı Muhammed Tahiri, Çanakkale'yi dedelerinden ve babasından duyduğunu söyledi. Çanakkale'nin özel bir yer olduğunu belirten Tahiri, "Burada çok büyük bir savaş olduğunu ve çok şehit düşüğünü duymuştum. Buraya dedelerimiz de gelmiş, savaşmışlar ve şehit olmuşlar. Dedelerimizin şehit düştüğü yerde şu anda bulunmak büyük bir mutluluk ve çok gurur duyuyorum. 98 yıl önce onlar buraya savaş için geldi, biz ise buraya barış simgesi, barış sembolu olarak geldik. Tüm dünyadan geldik buraya. Dünyaya barış diyoruz, evrensel barışa doğru diyoruz." dedi.

    Kosova'dan Ermira Krusha da Türkiye'ye gelmeden dedelerinin burada savaştığını duyduğunu söyledi. Dedelerin savaştığı yerde bulunmaktan gurur duyduğunu belirten Krusha, "Dedelerim Türkiye için savaşmışlar. Türkiye'nin kurtuluşu için savaşmışlar. Burada olmaktan çok mutluyum ve gurur verici. Onlar savaş için gelmişler biz de barış içini buradayız. Bu imkanı sağlayanlara çok teşekkür ederim." şeklinde konuştu. Azerbaycanlı Ayten Haciyev de Türkiye'ye gelmeden Çanakkale ismini duyduğunu ifade ederek, dedelerinin savaştığı yeri ziyaret etme imkanı bulduğu için kendisini şanslı hissettiğini söyledi.

    Şehitliği ziyarete gelen vatandaşlardan büyük ilgi gören öğrenciler, ziyaretin ardından İstanbul'a geri hareket etti. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER