ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 22:56

Çanakkale şehitlerinin hatıralarını taşıyan mermerler korumaya alındı

Çanakkale şehitlerinin hatıralarını taşıyan mermerler korumaya alındı


Çanakkale Savaşları sırasında askerlerin belki de son sözlerini yazdığı mermerler koruma altına alındı. Kiminin künyesini kiminin hasret dolu beyitlerini yazığı mermer taşlar, çöplük içinde duruyordu. Bu konudaki haberler ve ardından gösterilen tepkiler üzerine Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parklar Müdürlüğü, bölgede bir çalışma yaptı. Bölgeyi tanıtan levha koyularak, mermer taşların çevresi tahta çitle çevrildi. Bu şekilde koruma altına alınan bölgede, daha sonra yeni bir çalışma yapılacağı belirtildi.

Söz konusu taşlar, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içinde, Seyit Onbaşı’nın görev yaptığı Rumeli Mecidiye Tabyası yakınındaki Havuzlar Şehitliği’nde bulunuyor. Havuzlar mevkisi olarak da adlandırılan bu yer, Çanakkale Savaşları sırasında Seddülbahir Cephesi’nin geri bölgesi olarak kullanılmış. Buraya malzeme ve mühimmat depoları, sahra hastaneleri yapılmış, cepheye gönderilecek veya geriye alınan birliklerin dinlenme mahalli olmuş.

Tedavisi tamamlanan askerler, yeni vazifelerini burada beklemiş. Bu askerler, çeşmenin karşısında yolun alt tarafında bulunan havuzun başında vakit geçirmiş. Cepheye gitmeyi beklerken havuzun mermerlerine künyelerini kazıyıp beyitler yazmış. Bu alan ve askerlerin çevresine toplanıp su içtiği çeşme, 98 yıldır korunmadığı için tahrip edilmiş. Havuz olarak kullanıldığı tahmin edilen, çevresi mermer taşlarla örülen dikdörtgen şeklindeki çukurun içi çöp dolmuş. Şehitlerin hatıralarını taşıyan bazı mermerler de duvardan kopup çukurun içine düşmüş. Halen olduğu yerde duran mermerlerin bir kısmı da korunamadığı için tahrip edilmiş. Bazılarının üzeri toprakla kapanmış, bazılarına da çevre köylerdeki çocuklar tarafından Türkçe yazılar yazılmış. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER