ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 19:30

Çanakkale Müzesi 5 yıldır il il dolaşıyor

Çanakkale Müzesi 5 yıldır il il dolaşıyor


 ‘Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Müzesi’ Çanakkale’ye gidemeyenler için il il dolaşarak yurt savunmasında yaşanan acı ve sıkıntıları paylaşıyor.

Her yıl 1 bölge belirlenerek Çanakkale savaşlarına ait görsel ve yazılar, 1915 çekimi 30 dakikalık özel belgesel film, savaş ve hatıralarını anlatan resim ve tablolar, temsili şehitlikler, Çanakkale Savaşını canlandıran ve yaralıların bulunduğu hastane çadırı, Çanakkale Savaşı’ndaki subayların kullandığı silah, mermi, giysi gibi 4 bin parça eser bulunuyor. Eserleri 4 kişi il il dolaşarak Çanakkale’ye gidemeyenlere ışık tutuyor. 5 yıldan beri 169'uncu yere giden müze eserleri, şuana kadar kayıtları tutulan 15 milyon öğrencinin görmesi sağlandı. 5 yıl önce başlatılan bu müze yolculuğu gelecek yıl Doğu Anadolu Bölgesi’nin il ve ilçelerine götürülecek. Bu yıl Ege ve Akdeniz Bölgesini seçtiklerini belirten Çanakkale 1915 Müzesi Genel Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, ‘Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Müzesi’nin’ bugün 170.’ncisi Alanya’ya açtıklarını söyledi. 5 yıldan beri 4 kişi ile birlikte 4 bin eseri kırmadan dökmeden ve çaldırmadan sergileyeme devam ettiklerini dile getiren Yürükaslan, eserleri her geçen sene geliştirerek artırdıklarını söyledi. Her yıl belirli zamanlarda dolaştıklarını ifade eden Yürükaslan, "Şuanda Çanakkale’ye gitseniz bu eserleri orada göremezsiniz. Bu nedenle çok önem kazanıyor." dedi.

Gezici müze açılışına Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, İlçe Garnizon Komutanı Adnan Arseven, İlçe Jandarma Komutanı Alper Çetinkaya, Emniyet Müdürü Erkan Dur, kamu kurum ve kuruşlarının yöneticileri, belde belediye başkanları ile ilçe parti teşkilatı başkan ve yöneticileri katıldı. Gezici müze açılışı öncesi konuşma Kaymakam Özdemir, Çanakkale'nin milli mücadelenin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çekirdeğini oluşturduğunu dile getirdi. Özdemir, ''İlk defa kendi iç bünyemizde, kendi iç cephemizde Atatürk, Çanakkale'de savaştı. Atatürk'ü Anafartalar kahramanı yapan süreç bu Çanakkale'dir. Atatürk Çanakkale'de Türk askeriyle tanıştı ve Türk askeri de cephede ilk defa Atatürk ile tanıştı. Beraber omuz omuza yürütülen o şanlı mücadelede Atatürk'ün milli mücadele kararını verdiği noktadır.'' şeklinde konuştu.

Hal kavşağında açılan müzenin 1 hafta boyunca ücretsiz olarak ziyarete açık. Müzeye belde belediye başkanlarının destekleriyle ücretsiz servislerle öğrencilerin okullardan alınarak müzeye taşınacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER