ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 15:21

Can Tanrıyar ve Erol Köse, "hakaret"ten ceza aldı


Gazeteci Can Tanrıyar ve yapımcı Erol Köse, sosyal medya sitesinden Tanrıyar'ın eski kayınvalidesine hakaret ettikleri gerekçesiyle adli para cezasına mahkum edildi.
İstanbul 12. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, sanıklar Can Tanrıyar ve Erol Köse hazır bulundu.
Duruşmada son sözleri sorulan Can Tanrıyar, hakkındaki suçlamaları redderek, "Eski kayınvalidemle aramızda bir husumet söz konusudur. Bu nedenle bana iftira atmaktadır" dedi.
Erol Köse ise dava konusu ifadelerin kullanıldığı Twitter hesabının kendisine ait olmadığını öne sürerek, beraatını talep etti.
Erol Köse'nin avukatı, dava konusu ifadelerin müvekkilinin Twitter hesabından yazılmadığını iddia ederek, IP adresinin tespiti için ABD makamlarına yazı yazılmasını istedi.

- Karar

Davayı karara bağlayan mahkeme, IP tespiti talebini, "Twitter'ın ABD menşeli bir internet uygulaması olması ve burada hakaret fiilinin suç olarak düzenlenmemesi" nedeniyle reddetti.
Mahkeme, sanıkların, aralarında husumet olmadığı halde müşteki Esra Süay Toğuş'u rencide edip eğlenmek maksadı ile "hakaret" suçunu işlediklerinin tespit edildiğini belirtti.
Mahkeme, sanıkların ekonomik durumlarını da dikkate alarak "hakaret" suçundan sanık Tanrıyar'ı 5 bin 625 lira, Erol Köse'yi ise 6 bin 750 lira adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti.
Her iki sanığın daha önce kasıtlı suçlardan mahkum olduğunu belirten mahkeme, bu nedenle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi.

- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Can Tanrıyar ve Erol Köse'nin, Twitter hesaplarından Tanrıyar'ın eski kayınvalidesi Esra Süay Toğuş'a hakaret ettikleri gerekçesiyle 3 aydan 2'şer yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER