ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 15:08

Can Gürkan: Zamanı gelince konuşacağız

Can Gürkan: Zamanı gelince konuşacağız

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ile 5 kişi daha sabah saatlerinde Soma Adliyesi'ne getirildi. Adliye binasının kapısına kadar araçla getirilen Can Gürkan içeriye girerken, "Zamanı gelince konuşacağız" dedi.


Soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner sabah yazılı açıklama yaptı. Şahiner, "Dün 16 kişi adliyeye sevkedildi. Bu zanlılardan 5'i tutuklandı. 3 kişi savcılıkça serbest bırakıldı. 8 kişi ise adli kontrol altına alınarak mahkemece serbest bırakıldı. Gözaltında bulunan 6 kişi de bugün Soma Adliyesi'ne getirildi" dedi.

5 KİŞİ CEZAEVİNDE

Maden faciasıyla ilgili soruşturma kapsamında dün adliyeye sevkedilenlerden İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden mühendisleri Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy, Vardiya Amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık tutuklanarak Yeni Şakran Cezaevine gönderildi.

6 KİŞİ ADLİYEYE SEVKEDİLDİ

Bunların dışında dün akşam saatlerinde facianın olduğu Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın da aralarında bulunduğu 6 maden çalışanı gözaltına alınıp jandarmada sorgulandı. Can Gürkan ve 5 kişi sabah saatlerinde Soma Adliyesi'ne sevkedildi. Zanlılardan 3'ü jandarma, 2'si de polis araçlarıyla adliyeye getirildi. Can Gürkan ise jandarma aracı içinde adliye kapısına kadar getirildi. Can Gürkan, içeriye girerken "Zamanı gelince konuşacağız" dedi. Zanlılar adliyeye getirilirken polis çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.
Zanlıların diğer zanlılar gibi 'Taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek ve ihmal' suçlamasıyla hakim karşısına çıkacağı öğrenildi. Bu arada geceyi İlçe Jandarma Komutanlığında geçiren Can Gürkan'ın burada, olayda kendisinin ve şirketinin bir ihmalinin sözkonusu olmadığını, yaşanan olayın bir kaza olduğunu söylediği öğrenildi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de dün geceyarısına kadar olduğu gibi bugün sabah saatlerinde de adliyede gelişmeleri izledi.

30 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, soruşturmada gelinen noktayı DHA Muhabiri'ne anlattı. Başsavcı Şahiner, "Şu ana kadar olayla ilgili toplam 30 kişi gözaltına alındı. Dün mahkemeye sevkedilen 5 kişi tutuklandı. 11 kişi sorgusunun ardından savcılıkça serbest bırakıldı. 8 kişi de mahkemece adli kontrol kaydıyla serbest bırakıldı. 6 kişi de bu sabah Adliye'ye sevkedildi" dedi. 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER