ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:27

Çamur yağmuru, bakanlığı harekete geçirdi

Çamur yağmuru, bakanlığı harekete geçirdi


 İstanbul başta olmak üzere bazı illere çamur yağmasıyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı önlem almak için harekete geçti. Yağmurla beraber gelen çamur konusunda 14 ülkenin birlikte çeşitli önlemler aldığını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Toprağın sabitlenmesi için kurak bölgelerde yetiştirilmiş olan fidanların üretilmesi, bunların yetiştirilmesi ve o bölgelerin ağaçlandırılması konusunda seferberlik var.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 10. Orman Forumu Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda düzenleniyor. Forumla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, basın toplantısı düzenledi. Forumun Türkiye’de yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Bakan Eroğlu, “İstanbul dünyanın incisi bir şehir. Aynı anda 65 bin kişilik konferansı yapacak güce sahiptir. 5. Dünya Su Forumu’nu burada yapmıştık. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yetkilileri burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul’un güzelliklerini görmelerini tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Forumda önemli kararların alınacağını dile getiren Bakan Eroğlu, “Son on yılda orman alanlarındaki artış 9 bin hektardır. Türkiye hem orman alanlarını artıran nadir ülkelerden birisidir. Başbakan’ımız sabah bahsetti. 1 Ocak’ta başlattığımız ağaçlandırma ve erozyon bilgi seferberliği gerçekten muhteşemdir. “ şeklinde konuştu.

Erozyonla mücadele seferberliği başlattıklarını dile getiren Eroğlu, “Üç büyük seferberlik başlatıyoruz. Bunlardan birincisi erozyonla mücadele seferberliği başlatıyoruz. Türkiye’nin toprak yapısı sebebiyle erozyon açısından riskli alanda bulunuyor. Fidan üretiminde büyük bir hamle yapalım istedik. Şimdi hedefimiz fidan üretimini 700 milyona yükseltmek istiyoruz. Bizim şuanda Balkanlar’da Kafkaslar’da fidan üretimi noktasında onlara destek veriyoruz.” dedi.

Son günlerde çamur yağması ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Eroğlu, “Türkiye bir çalışma grubunda biliyorsunuz çöllerden gelen tozlar şehirlere yayılıyor. Yağmurla beraber bazı bölgelerde çamur yağması söz konusu. Bununla ilgili mücadele başlattık. 14 ülkenin başlattığı mücadelede toprağın sabitlenmesi için kurak bölgelerde yetiştirilmiş olan fidanların üretilmesi, bunların yetiştirilmesi ve o bölgelerin ağaçlandırılması seferberliği var. Erken uyarı sistemi ile meteorolojik olan tahminlerle rüzgar erozyonunu önleyecek her türlü tedbirin alınması konusunda 14 ülkenin katıldığı çalışma yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER