ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 17:27

Camiye 'şahinli' koruma

Camiye şahinli koruma

Köln'de yapımı devam eden camiiyi Şahinler koruyacak.


Köln'de yapımı devam eden Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Cami'nin beton kubbesini güvercinlerin kirletmesini ve oyuklara yuva yapmasını engellemek amacıyla cami çevresinde eğitimli şahinlerin uçurulacağı bildirildi.

DİTİP Sözcüsü Bekir Alboğa, DİTİP Merkez Cami'de düzenlediği basın toplantısında, halen inşaatı devam eden caminin kubbesine çok sayıda güvercinin konarak kirletmesi ve oyuklara yuva yapmasının zamanla sorun teşkil etmeye başladığını söyledi.

Güvercinlerin bıraktığı dışkının koktuğunu, kubbeyi de kirletmeye başladığını anlatan Alboğa, güvercin dışkısının zamanla kubbenin betonuna da zarar verebileceğini dile getirdi. Bununla ilgili önlem almaya karar verdiklerini ifade eden Alboğa,

"Bunun için muhtemel birkaç metot vardı. Bunların en çevre dostu olanı, hayvan haklarına en uygun olanı şahin yoluyla uzaklaştırma metoduydu ve bunu uygun bulduk" dedi.

Şahinlerle güvercinleri camiden uzaklaştırmanın hayvan haklarına en uygun olan yöntem olduğuna dikkati çeken Alboğa,

"Şahinler, tok olarak güvercinlerin üzerine salınacak. Tok olan şahinler güvercinlere zarar vermeyecek. Şahinler eğitimcisi ve sahibi tarafından belli günler getirilerek caminin çevresinde uçurulacak. Bu şekilde hem güvercinler zarar görmeyecek hem de caminin kubbesi korunmuş olacak. Almanya'nın farklı bölgelerinde örneğin havaalanlarında güvercinlerin uçaklara zarar vermemesi için çevreye duyarlı bu tür uygulamalar yapılıyor" diye konuştu.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Başkanı İzzer Er ise DİTİB Merkez Cami'nin açılışının 2014 yılı haziran ayı sonunda yapmak istediklerini ifade etti. Caminin açılışı 2012 yılında yapılması planlanıyordu ancak DİTİB ile caminin mimarı ve camiyi yapan şirket arasında çıkan ihtilaflar nedeniyle açılış birkaç kez ertelenmişti. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER