ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 16:12

‘Camisi çok, okulu yok’ haberi köylüyü üzdü

Camisi çok, okulu yok haberi köylüyü üzdü


Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Osmaniye köyüyle ilgili haberlerde okul – cami karşılaştırması yapılması köylüleri üzdü. Köyün okulunun olmadığını ve 5’inci bir cami yapılmak istendiğini doğrulayan köylüler, cami – okul karşılaştırmasının kasıtlı yapıldığını ifade etti.

Cami için müracaatta bulunan, 20 haneli Kuyucak mezrasında oturan Mehmet Şahin, en yakın caminin 3 kilometre uzaklıkta olduğunu ve yaşlıların bu yolu yürüyemediğini belirtti. Şahin, “Kuyucak’ta cami ihtiyacımız var. Ramazan ayında teravih namazlarını ve diğer günlerde vakit namazlarını geniş bir evde toplanıp kılmak zorunda kalıyoruz. Ama evler de yetersiz kalıyor, biz namazımızı camide kılmak istiyoruz. Bu yüzden müftülükten bir cami talebimiz oldu. Ancak okula karşı değiliz.” dedi.

Yassıpiren mezrasında oturan 3 çocuk babası Kazım Şahin, 2 çocuğunun Bayır Muhittin Çoban İlköğretim Okulu'na servisle gittiğini, Hacı Ağaç mezrasına okul açılırsa da değişen bir şey olmayacağını, çocuklarının okula servisle gitmeye devam edeceğini anlattı. Kazım Şahin, “Köyümüzle alakalı çıkan haber beni çok üzdü. Biz okula karşı değiliz. Cami ile okulun karşılaştırılmasının da kasıtlı olduğunu düşünüyorum, elma ile armudu karıştırmamak lazım.” diye konuştu.

Sarnıç mezrasında oturan Osman Şahin, mezralarındaki caminin 1996 yılında Osmaniye köyünün 4’üncü camisi olarak yapıldığını, bu cami yapılmadan önce yaşlıların merkez camiye gidebilmek için 2 saat kadar yürüdüklerini anlattı. "Eskiden toplu namaz kılamıyorduk, Ramazan aylarında evlerde toplanıyorduk, o da problem oluyordu. Şimdi rahatça ibadetimizi yapabiliyoruz." diyen Osman Şahin, şöyle devam etti: “Bazı gazeteciler maksatlı haber yapıyor. Gazetede haberi okuyunca şok oldum. Biz okul düşmanı değiliz. Caminin okulla kıyaslanması bizleri rencide etti.”

Köy Muhtarı Hasan Hüseyin Aydın da kesinlikle camiye karşı olmadığını belirterek, “Caminin yeri ayrı, okulun yeri ayrıdır. Kuyucak mezrasına değil de Kumlubük mezrasına bir cami ihtiyacı var, ben buna değinmek istemiştim. Ayrıca köyümüze yapılacak büyük bir ilkokuldan çevre mezraların öğrencileri de faydalanabilir. Ben bu şekilde bir okul yapılmasını istiyorum, bu okul için de elimden geleni yaparım. “ diye konuştu.

Marmaris Milli Eğitim Müdürlüğü, 13 mezradan oluşan Osmaniye köyünün merkezi bir mahallesinin olmadığını, Bayır Köyü ve Turunç beldesinin Osmaniye köyüne çok yakın olduğunu anlatan yazılı açıklama yaptı. Dağınık yerleşimden dolayı taşımalı eğitimin mecburi olduğu vurgulanan Hayrettin Tekin imzalı yazılı açıklamada, köyün 25 ilköğretim öğrencisinin daha önce köyün mezrası şimdi ise kendi başına belde olan Turunç’taki ilköğretim okulunda, kalan 50 öğrencinin de Bayır köyündeki ilköğretim okulunda eğitim gördükleri, taşıma ve yemek konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı kaydedildi.

Marmaris’ten 22 kilometre uzaklıktaki Osmaniye köyü, aralarında 3 – 5 kilometre mesafe bulunan 13 mezradan oluşuyor. Dağınık yerleşime sahip olan köyün toplam nüfusu 507 kişi. 1987 yılında köyden ayrılıp sonra belediye olan Turunç beldesinde ve hemen yanında bulunan Bayır köyünde bir ilkokul faaliyet gösteriyor. Menteşoğuları ve Osmanlılar zamanında Antalya tarafından gelen Yörüklerin yaşadığı Osmaniye köyünde ikamet edenler arıcılıkla uğraşıyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER