ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 13:01

Caminin maketini kibrit çöplerinden yaptı

Caminin maketini kibrit çöplerinden yaptı


Batman'da yaşayan cam ustası Abdulbaki Aydın, 32 bin kibrit çöpünden cami maketi yaptı. 15 yıldır cam ustası olarak çalıştığını söyleyen Aydın, televizyonda gördüğü camiden etkilenerek bu maketi yapmaya karar verdiğini söyledi.

        Aydın, "Televizyonda Mimar Sinan'ın yapmış olduğu bir camiyi gördüm. Sultan Ahmet mi yoksa Selimiye mi hatırlamıyorum. Sürekli aklımdaydı. Bunun maketini yapmaya karar verdim. Küçük bir maketini yaptım ancak dükkana gelen bir müşteri çok beğendi, çok ısrar edince vermek zorunda kaldım. Sonra daha büyüğünü yapmaya karar verdim" dedi.

        Yedi sekiz aylık çalışmanın ardından maketi tamamladığını söyleyen Abdulbaki Aydın, maketi önce kabaca kartondan yaptım. Ardından 32 bin kibriti kartonların üzerine yapıştırdım, minare ve kubbeyi de kibritlerle yaptım ve tamamını vernikledim. İçerisini ışıklandırdım. Bahçe zeminini de halı ile kapladım." şeklinde konuştu.

        Maketin 300 liraya mal olduğunu söyleyen Aydın, maketi yaparken sabretmenin önemini bir kez daha kavradığını ifade etti. Cami maketini kendisine ait camcı dükkanında sergileyen Aydın, talep gelmesi halinde benzer maketler yapabileceğini ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER