ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 15:40

Camilerin avluları eğlence mekânı oldu

Camilerin avluları eğlence mekânı oldu


Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan 'Camide Spor' protokolünün ardından Samsun’daki camilerde açılan Kur’an Kursları’na giden çocuklar hem öğreniyor hem de spor yaparak eğleniyor.

    Kent genelinde şimdilik 150 camide uygulamaya giren hizmetten başta çocuklar, aileleri ve din görevlilerinin memnun olduğunu söyleyen Gençlik Hizmetleri İl Müdürü Murat Öztürk, amaçlarının kurs açılan tüm camilere söz konusu etkinliği bir an önce yaymak olduğunu kaydetti.

    Masa tenisi, badminton, futbol, basketbol, voleybol, santranç gibi camilerin bahçelerinde yapılabilecek ve birazda eğlence yönü ağır basan spor dallarına yönelik malzemelerin dağıtıldığını belirten Öztürk, “Ücretsiz camilere verilen spor aletlerinin tamamı Diyanet Vakfının demirbaşına kaydediliyor. Yani söz konusu spor alet ve yardımcı malzemeleri camilerde yaz kış kullanılabilecek. Amacımız her alanda kendini en iyi şekilde yetiştirmiş bireylere sahip olmak. Burada badminton yapmayı öğrenen çocuklarımız arasında belki yetenekli olduğunu fark edip bu sporu daha da ileriye götürerek milli sporcular çıkabilir. Sporun yanı sıra biz çocuklarımıza birde vatan, millet ve tarih duygusunu aşılamak için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu ‘Gençlik Şuhedanın İzinde Sarıkamış’ belgeselini de izletiyoruz.” dedi.

    Son olarak İlkadım ilçesindeki Yeşiltepe Camii'nde malzemelerin kurulumunun tamamlandığını vurgulayan Gençlik Hizmetleri Spor Şube Müdürü Süleyman Demirtaş, ilk olarak öğrenci sayısı fazla olan camileri tercih ettiklerini söyledi. Malzemeleri camilere teslim ettikten sonra çekip gitmediklerini belirten Demirtaş, “Kız Kur’an Kurs’ların da bayan antrenör olmak üzere tüm camilerde alanlarında uzman spor antrenörleri görevlendiriyoruz. Çocuklarımıza haftada en az 3 gün olmak kaydıyla görevli antrenörlerimiz masa tenisi, badminton, futbol, basketbol, voleybol alanlarında dersler veriyor. Bu sayede bizde hedef kitlemiz olan çocuklara temel spor kavramlarını uygulamalı olarak öğretme imkanı bulmuş oluyoruz. Antrenörlerimiz yetenekli olduklarını gördüğü çocuklarla ilgili ailelerini bilgilendirerek o spor dalında ilerlemesine yardımcı olmaları konusunda uyarıda bulunuyor. Hatta bu işi biraz daha ileriye taşıyan Cami imamlarımız gönüllü antrenörlük yaparak camiler arasında düzenlenen turnuvalara öğrencilerini hazırlıyor.” diye konuştu.

    Camilerdeki spor etkinliğinin çocukların Kur’an Kurs’larına olan ilgisini arttırdığını belirten din görevlileri, “Önceden camiye zorla gelen bazı çocuklar spor yapma eğlenme aşkına kurs saatinden önce camiye geliyorlar.” şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER