ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Eylül 2014 Pazartesi 14:53

Camiler, taziye evleri, sokaklar Suriyeli doldu

Camiler, taziye evleri, sokaklar Suriyeli doldu

Yaklaşık 80 bin Suriyelinin giriş yaptığı Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde cami avluları, taziye evleri, Kuran kursları, bodrum, sokak ve parklar Suriyeli doldu.


Yaklaşık 80 bin Suriyelinin giriş yaptığı Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde cami avluları, taziye evleri, Kuran kursları, bodrum, sokak ve parklar Suriyeli doldu. Binlerce Suriyelinin ağırlandığı ilçede hayırseverler ve ilçe belediyesi misafirleri doyurmak için seferber oldu.

Irak Şam İslam Devleti(IŞİD) saldırısından kaçan yaklaşık 80 bin Suriyeli Kürt Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine geçiş yaptı. Birçoğu farklı illere göç etse de on binlercesi Suruç’ta hayat mücadelesi veriyor. Zulümden kaçanlar ağır yaşam koşullarıyla karşılaştı. Bir anda akın eden sığınmacıların yükünü taşımakta zorlanan Suruç, STK, Belediye ve halkıyla adeta seferber olmuş durumda. Birçok vatandaş kullanmadığı bodromları Suriyelilere tahsis etti. Cami avluları, belediye önü, Kuran Kursu, parklar hatta sokaklar Suriyeli dolup taştı. Belediye gelenleri ağırlamakta zorlanıyor. İlçe vatandaşı da Belediyeye destek veriyor. Suriyelilerin sığındığı cami avlularından biri de Kardeşler Camii. Kardeşler Camii avlusuna yaklaşık 500 Suriyelinin sığındığı belirtiliyor. Hikmet Beytekin adında bir hayırsever burada barınanlara yemek hazırladı. Herkesin bu dramı görmesi gerektiğini dile getiren Beytekin, "Sadece belediye değil, halkta destek çıkıyor. Gelenler aynı zamanda akrabamız. Elimizden geldiğince destek çıkıyoruz. Burada yaklaşık 500 kişiye yemek veriyoruz. Evler, medreseler, bodromlar, camiler tıka basa dolu.” Şeklinde konuştu. Camide yer bulamayan bir aile ise boş bir arsada oturarak yemeklerini yedi. Boş arsada ailesi ile Suriyeli, "Sınıra getirdiğimiz çuvallarımızı orada bıraktık, getiremedik. Bundan daha büyük bir rezalet var mı. Kardeşim Suriye’de kaldı, ailesi de benimle geldi." dedi. Yaklaşık 50 kişi ile Camiye bağlı kuran kursuna sığınan bayan bir Suriyeli de çocuklarının dışında her şeyi geride bırakıp kaçtığını anlattı.

Fatma Mehmet adında genç bir bayan ise direnmeden kaçan köylülerine sitemli. Fatma, herkes kaçtığı için kendilerinin de kaçmak zorunda kaldıklarını anlattı. Fatma, “köyümüzde kimse kalmadı. Bizde kaçtık. El ele verseydik direnirdik, onlar kaçmasaydı bizde kaçmazdık.” ifadelerine yer veriyor.

Belediye ise hazırladığı lahmacunu belediye kapısında bekleyen Suriyelilere dağıttı.
Öte yandan yüzlerce Suriyelinin de sokak ve parklara sığındığı görüldü.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER