ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 15:12

Camiden hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı


Van'daki Akköprü Camisi'nden elektrikli ısıtıcı çalan hırsız, caminin güvenlik kameralarınca tespit edilerek yakalandı.
Alınan bilgiye göre, Akköprü Camisi'nde 2 yıl içinde yaşanan hırsızlık olaylarının ardından harekete geçen imam Reşit Yadıkar, cemaatten topladığı para ile caminin giriş kapısına güvenlik kamerası taktırdı.
Önceki gün sabah namazı için uyanan Yadıkar'ın, camideki elektrikli ısıtıcıların çalındığını fark etmesi üzerine kamera görüntülerini izleyen vatandaşlar, yaklaşık 10 dakika önce camiye giren bir kişinin ısıtıcıları götürdüğünü belirledi.
Bunun üzerine cami çevresinde araştırma yapan vatandaşlar, elindeki elektrikli ısıtıcıyla kaçmaya çalışan kişiyi kıskıvrak yakaladı.
Konuyu İl Emniyet Müdürlüğüne bildiren vatandaşlar, hırsızı, olay yerine gelen polise teslim etti.
Cami imamı Yadıkar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son iki yıl içinde yaşanan hırsızlık olayları üzerine camideki güvenlik önlemlerini artırdıklarını belirterek, pencerelerine korkuluk yaptırdıkları caminin giriş kapısına da güvenlik kamerası taktıklarını söyledi.
Güvenlik kamerası sayesinde son hırsızlık olayını aydınlattıklarını vurgulayan Yadıkar, camilerden eşya çalmanın önemli bir toplumsal mesele olduğunu ifade etti.
Yadıkar, camilerin, ümmetin malı olduğunu ve verilen zararın tüm Müslümanları ilgilendirdiğini bildirerek, "Önceden bizler dükkanları açık bırakıp camilere giderdik. Şimdi camileri korkuluklarla korumaya çalışıyoruz. Bu çok vahim bir durumdur. Burada küçüklerimize, nesillerimize İslami şuur vermek lazım. Bir yaptırım olmalı, kanun çıkarılmalı ya da ciddi manada bunları ıslah yolunda adım atılmalı. Yoksa insanlar tehdit altında olur" dedi.
Camide son bir haftada iki kez hırsızlık olayı yaşandığını ve üçüncü girişiminde hırsızın yakalandığını anlatan Yadıkar, polise teslim ettikleri zanlı hakkında, daha önce İstanbul'da işlediği bir suçtan dolayı yakalama kararı bulunduğunu sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER