ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 16:10

Camide karşılaştığı Vali Ali Kolat’tan istediğini aldı


Namaz kılmak için geldiği camide Kırıkkale Valisi Ali Kolat ile karşılaşan ortopedik özürlü Engin Selçuk (26), yıllardır kurduğu akülü tekerlekli sandalye hayaline kavuştu.

Kolat’ın talimatıyla İl Dernekler Müdürlüğü tarafından alınan akülü tekerlekli sandalye, düzenlenen törenle Selçuk’a teslim edildi. Yıllardır hayalini kurduğu akülü arabasına kavuşan Selçuk, arabaya binerek müdürlüğün bahçesinde kısa bir tur attı. Duygusal anların yaşandığı teslim töreninde anne Gülsüm Selçuk, arabanın alınmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Devlet olarak her zaman ihtiyaç sahiplerinin yanlarında olduklarını belirten Vali Kolat, amaçlarının engellilerin yaşantısını daha da kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Kapılarının engellilere her zaman açık olduğunu belirten Kolat, “Engellerin kaldırılması yönünden bir altyapı eksikliğimiz var. Onun dışındaki bütün çalışmalarımız iyi bir şekilde sürüyor.” dedi.

Kolat’ın ardından konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zühtü Bozdemir ise “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelliler hakkında kanunun erişilebilirlikle ilgili hükümlerinin uygulanmasını sağlamak üzere hazırlanan ‘Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği’ 20 Temmuz 2013 tarihinde 28713 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.” şeklinde konuştu.

Ayrıca, engellilere kimlik kartı da verdiklerini ifade eden Bozdemir, şöyle konuştu: “Evde bakım hizmeti yürüten engelli yakınına 2013'ün ilk altı ayı için aylık 699,61 TL, ikinci altı ay için ise aylık 730,28 TL ödeme yapılmaktadır. İlimizde 2012 yılında evde bakım alan 1825 engelli olup yapılan toplam ödeme 14.036.774, 91 TL’dir. 2013 yılı ilk 6 ayında evde bakım hizmeti alan toplam engelli sayısı 1860 kişi olup, toplam ödeme 7.773.015,56 liradır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER