ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 09:15

Cami-cemevi projesine Alevîlerden destek

Cami-cemevi projesine Alevîlerden destek

Ankara Mamak’ta cami ve cemevini aynı çatı altında buluşturacak projeye Alevilerden destek geldi.


Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, cami ile cemevinin yan yana olabileceğini söyleyerek, “Proje, inançların kardeşliğine hizmet edecek.” dedi.

Zaman'da İbrahim Doğan'ın haberine göre, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu da projenin bütünleşmeyi simgelediğini belirtti. Hortoğlu, “Cami ve cemevine çıkan bir kapı var. O kapıdan geçtikten sonra Alevi de Sünni de aynı avluda buluşacak. İki toplumun birbirine kalbî yakınlığı bu avluda sağlanacak.” ifadelerini kullandı.

Cami-Cemevi ve Kültür Mer-kezi’nin temeli, 8 Eylül’de Anka-ra’nın Mamak ilçesi Tuzluçayır semtinde atılacak. Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı ile Cem Vakfı’nın ortak girişimiyle başlatılan proje 3 bin 264 metrekare inşaat alanı olan ve Hacı Bektaş Türbesi modifiye edilerek Selçuklu mimarisi ile yapılacak. Cem Vakfı Başkanı Prof. İzzettin Doğan’ın katılımıyla temeli atılacak proje kapsamında cami, cemevi, dede odası, zakir odası, 350 kişilik aşevi, kurban tığlama alanı, konferans salonu yer alıyor. Türkiye genelinde köylerdekilerle birlikte bin civarında cemevinin olduğu tahmin ediliyor. Özellikle Ankara’da Alevi inançlı vatandaşlar açısından cemevi sorunu sık sık gündeme geliyor.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, sembolik olarak böyle bir projenin yapılmasını olumlu gördüklerini söylüyor. Tokat’ta cami ile cemevinin yan yana olduğunu anlatan Özel, “Aslolan birbirinin ibadet yerine saygıyla bakılmasıdır. İyi niyetle atılan adımları destekledik. Cami ile cemevi yan yana olabilir. Kimse kimseyi asimile etmiyor. Ne Aleviler Sünnileri, ne Sünniler Alevileri.” tespitinde bulunuyor. Ancak bazı kesimlerin olayı magazinleştirip, “Bu yapı imarda ruhsatı cami olarak mı verilecek, cemevi olarak mı?” şeklinde yorumda bulunduklarını kaydediyor.

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu da, “Türkiye’de aynı kitaba, aynı Allah’a ve peygambere inanan insanların fiziksel ortamda birleştikten sonra gönüllerde de birleşmesini istiyorum.” ifadesini kullanıyor. Projeyle birlikte Alevi ve Sünnilerin birbirine kalbî yakınlığı bu avluda sağlayacağını dile getiren Hortoğlu, “Proje, tümüyle barış ve hayır projesidir.” nitelendirmesinde bulunuyor. Ardından, “Bu projeyi destekleyen Sünni camiadan Fethullah Gülen Hocaefendi’nin, Alevi camiadan dedemiz İzzettin Doğan’ın sahiplenmiş olması aynı zamanda bir şans olmuştur.” ifadesini kullanıyor.

Projeye topyekün ret ile bakılmasını doğru bulmadığını söyleyen Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu da cemevlerini herkesin yaptırabileceğini vurgularken, “Herkes bir hayır yaptırabilir. Ancak endişemiz bunun model olarak sunulması.” diyor. Anadolu Alevi İnanç Önderleri Derneği Başkanı Hıdır Bulut da projenin çok geciktiğine ancak Alevilerle Sünniler arasındaki kaynaşmayı sağlayacak büyük bir adım olduğuna dikkat çekiyor. Temel atmaya birçok Alevi dedesinin katılacağını aktaran Bulut, şöyle devam ediyor: “Bu projenin mimarları ‘Biz kardeşiz, aynı ırkın çocuklarıyız, aynı peygamberin ümmetiyiz, Kur’an’ı rehber eylemişiz’ diyor. Bu proje tutacak, bu proje güzel olacak. Ama içine sindiremeyenler karşı çıkıyor. İki cemaatin bir araya gelmesinde ne sakınca var, kimin işine gelmez? Birileri mezhep çatışmasını teşvik edebilir. Bu projeye karşı çıkanlar Alevi olamaz.”

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER