ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 17:40

Çalıştayda Çanakkale turizmi ele alındı

Çalıştayda Çanakkale turizmi ele alındı


Çanakkale Valiliği ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından düzenlenen Turizm Çalıştayı'nda, şehrin turizm potansiyeli ve sıkıntıları ele alındı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın katkılarıyla ÇOMÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından düzenlenen çalıştayda "Çanakkale Turizminin Durum Tespiti, Sürdürülebilirliği ve Geliştirme Olanakları" hakkında görüş alışverişi yapıldı.

Sabahki açılışın ardından katılımcılar, coğrafi bölgelere göre altı gruba bölünerek turizmin sıkıntılarını tartıştı, çözüm önerilerini sundu. Adalar, Gelibolu Yarımadası, şehir merkezi, Assos, Kazdağları ve Lapseki-Biga-Çan'dan toplanan grupta oluşturulan "Bölge Turizminin Sorunları ve Çözüm Önerileri, Güçlü ve Zayıf Yanları, Fırsatlarve Tehditler" başlıklı raporlar, öğleden sonraki toplantıda okundu. Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner'in açılış konuşmalarından sonra grup sunumları ve raporlar okunarak ilin turizmi tartışıldı, problemler ve çözüm önerileri sunuldu.

Çanakkale Turizm Çalıştayı'nda, merkezle ilgili olarak şu sıkıntılar tespit edildi: Çanakkale’nin hem diğer iller ve şehiriçinde turistik noktalara ulaşım zorlukları. Tur operatörlerinin uygulamaları sebebiyle turistlerin turizm ve kültür değerleri hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan ayrılması. Bölgenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm destinasyonu ilan edilmemesi. Şehiriçi eğlence ve alışveriş imkanlarının sınırlı olması. Şehiriçi kültür sanat sunum imkanlarının sınırlı olması. Önemli turizm gelir segmentlerinden olan kongre turizminden yeterince faydalanamaması. Çanakkale ve yöreyle ilgili hediyelik eşya imalatında kalite, sunum ve dağıtım sıkıntıları. İl merkezinde planlanan yat ve kruvaziyer limanlarıyla ilgili çalışmaların desteklenmesi ve en kısa sürede gerçekleştirilmesi için bütün imkanların seferber edilmesi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER