ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 16:04

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Bilecik'te


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "81 ilde topyekun bir kalkınma gerçekleşiyor. Bunun sırrı; siyasette, ekonomide istikrar ve güven, hizmette ise eşitlik ve adalet" dedi.

Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bilecik Müdürlüğü binasının hizmete açılması dolayısıyla düzenlenen törende, Türkiye'de yaşayan herkes için önemli olduğundan Sosyal Güvenlik Reformuna ihtiyaç duyduklarını söyledi.


SGK'nın, siyasetçiler tarafından yıllarca seçim malzemesi yapıldığını belirten Çelik, "Üç oy fazla alma adına en yakın ilgilendikleri kurum, SGK olmuştur. Neden? Sosyal güvenlik sisteminde 60 yaşında emekli olacakken 'Sizi 38 yaşında emekli yapacağım' derse siz ona oy verirsiniz. Oğlu ağlar, torunu ağlar, perişan olur. O ayrı bir şey ama o seçim için o mevsim için vatandaştan oy alabilmek için bu tür atraksiyonlara, bu tür siyasi konulara ne yazık ki Sosyal Güvenlik Kurumumuz alet edilmiştir" ifadesini kullandı.
Yanlışlıkların telafisinde hala istedikleri noktaya gelinemediğini kaydeden Çelik, bir günlük tahribatın bedelinin ülke olarak ödenmeye devam edildiğini vurguladı.
Sosyal güvenlik açıklarının 1991 yılında oluşmaya başladığını anlatan Çelik, şöyle devam etti:
"İşte o açıkların ortadan kalkması için yaptığımız çalışmalar neticesinde belki de ilk kez açıklarda ciddi bir düşme yaşandı. Primlerimizde 2013 yılı içerisinde 'İlk 7 ayda 62 milyar lira, diğer bir deyimle 62 katrilyon bütçe toplayacaksınız' diye öngörülüyor. Çok şükür biz 66,2 katrilyon bütçe topladık. 4,2 katrilyon gelir primlerimizde artış oldu. Toplam gelirlerimizde ise 7 ayda öngörülen 87,5 milyar iken bunun 94 katrilyon olarak gerçekleştirildiğini ve 6,5 milyarlık bir artışı görüyoruz. Bunlar reformun getirileri. Demek ki reform sağlıklı işliyor ve inşallah sağlıklı işlemeye de devam edecek."
- "İyi ki istikrar var, iyi ki güven var"
Çelik, reformun en önemli getirilerinden birinin, vatandaşlar arasındaki ayrımın sona erdirilmesi olduğunu bildirdi.
Ayrı ayrı işlemlere tabi tutulan SSK'lılar, Bağ-Kur'lular ve Emekli Sandığı mensuplarını 2008'de tek çatı altında topladıklarını hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:
"Özellikle Batı'ya baktığınız zaman, yıllarca verilen, elde edilen sosyal hakların geri alındığı, ekonomide ciddi sarsıntıların yaşandığı dönemde Türkiye, sosyal haklar açısından sosyal devlet olma konusunda milletimizin hak ettiği hakları vatandaşlarımıza teslim etme konusunda çalışmalarını devam ettiriyor ve devam ettireceğiz. Bütün bu başarıların altında ne yatıyor? Şu yanı başımızdan duble yol geçmiş, tren yolu İstanbul'a doğru gidiyor, merkezler açılıyor. Bunlar yalnız Bilecik'te olmuyor, aynı şeyler Şanlıurfa'da, Hakkari'de, Edirne'de de oluyor. 81 ilde topyekun bir kalkınma gerçekleşiyor. Bunun sırrı; siyasette, ekonomide istikrar ve güven, hizmette ise eşitlik ve adalet. Yani kendine güvenen, devletine güvenen bir millet anlayışı iyice yer etmiş bulunuyor. Yani işin sırrı bu istikrar, güven ve hizmetlerin adil bir şekilde dağıtılması. Teşvikler yaygın hale getirildi. İnsan nerede doğuyorsa orada doyma imkanı, o vatandaşlarımıza sağlandı. Bu alanda bulunan birçok kardeşimiz istikrarsızlığın, güvensiz ortamın ne olduğunu çok iyi bilir. Şahsen 4 dönemdir parlamentodayım. Parlamentoda yaşadıklarımızı biliyoruz. İyi ki istikrar var, iyi ki güven var. Bunların neticesinde de Türkiye hızlı bir şekilde yol almaya devam ediyor."
Çelik ve diğer protokol üyeleri, İl Müftüsü Necati Akkuş'un dua ettirmesinin ardından kurdeleyi keserek binayı hizmete açtı. Daha sonra Çelik, beraberindekilerle binayı gezerek personelle sohbet etti.
Törene, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, SGK Başkanı Yadigar Gökalp, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER