ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 21:37

''Çalışma gruplarının ilk toplantısı Türkiye'de''


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam ülkeleri arasında geçen 5 yıl içerisinde ''tercihli ticaret sistemi''nin (TPS-OIC) hayata geçirilmesi yönünde önemli adımlar attıklarını belirtti.

Gül, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Dönem Zirvesi, kapsamındaki, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın yönettiği oturumda, İİT Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Başkanı olarak yaptığı konuşmada, komitenin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

İSEDAK'ın çalışmalarına verdikleri desteklerden dolayı üyelere teşekkür eden Gül, ''İSEDAK Stratejisi işbirliği çabalarımızda üye ülkelerimizi odağa almaktadır. Strateji işbirliği çalışmalarında üye ülkelerin aktif bir biçimde yer almasını öngörmektedir'' dedi.

Bu kapsamda İSEDAK stratejisinin ''İSEDAK'ı bilgi üreten, işbirliği alanlarında tecrübelerin paylaşıldığı, ülkeler arasında lisan ve anlayış birliği oluşturulmasına ve politikaların yakınlaştırılmasına hizmet eden bir platform'' haline getirmeyi amaçladığını aktaran Gül, şöyle devam etti:

''Stratejide yer alan hedeflerin gerçekleştirilmesine dönük olarak iki yeni mekanizma öngörülmektedir. Bunlar stratejideki işbirliği alanlarına dönük oluşturulacak çalışma grupları ve işbirliği alanlarında üye ülkeler tarafından önerilen projelere mali destek sağlamak üzere oluşturulacak proje döngüsü yönetimidir.

Sizlerin de aktif desteğiyle çalışma grupları, her bir işbirliği alanında üye ülkelerin teknik uzmanlarının düzenli olarak bir araya getirileceği ve ortak kalkınma meselelerimizin derinlemesine ele alındığı platformlar olacaktır. Yeni proje döngüsü yönetimi ise ülkelerimizin stratejinin ilke ve hedefleri ışığında hazırlanan projelere finansman olanağı sağlamaktadır. Bu finansman, İSEDAK'a ev sahipliği yapan Türkiye tarafından karşılanacak ve strateji üye ülkelere bir maliyet getirmeyecektir.''
    
''Çalışma gruplarının ilk toplantısı Türkiye'de''
    
İSEDAK stratejisinin uygulama safhası bağlamında kurulması kararlaştırılan ''çalışma grupları''nın ilk toplantılarının bu yılın ilk yarısında, Türkiye'de yapılacağını bildiren Abdullah Gül, şunları kaydetti:

''Çalışma gruplarının önemli bir işlevi, ülkelerimiz arasında düzenli bir istişare mekanizması oluşturmak olacaktır. Bu kapsamda, üye ülkelerin kıymetli görüşlerini stratejinin başarıyla uygulanması açısından çok önemsiyorum.

Öte yandan, stratejinin öngördüğü önemli bir yenilik olan ve üye ülkelerimize bir maliyet getirmeden proje önerileri sunma imkanı sağlayan proje döngüsü yönetimi kapsamında proje çağrısına bu yılın eylül ayında çıkılacaktır.

Yeni statü ile İSEDAK'ın sekretarya hizmetlerini daha etkin hale getiriyoruz. Yeni statü İSEDAK kapsamında koordinasyon için daha rasyonel bir zemin oluşturmaktadır. Böylece İSEDAK kendisine verilen görevleri daha aktif bir biçimde koordine edecektir.

Burada bir hususun altını önemle çizmek isterim. İSEDAK belgeleri ancak üye ülkelerimizin aktif desteği ve sahiplenmesiyle başarıya ulaşacaktır. Sizlerin geçmiş İSEDAK çalışmalarında olduğu gibi, bundan sonra yapılacak çalışmalara da aktif destek vereceğinizden eminim.''
    
''Tarım, turizm ve ulaştırma''
    
İSEDAK Ekonomi Zirvesi'nde alınan önemli kararlardan birisinin tarım, turizm ve ulaştırma alanlarında işbirliğinin öncelikli sektörler olarak belirlenmesi olduğunu aktaran Gül, ''Bu doğrultuda İSEDAK, geçtiğimiz son 3 yılda bu sektörlerde işbirliğini geliştirmeye yönelik önemli adımlar atmıştır'' dedi.

İSEDAK tarafından oluşturulan ''Gıda Güvenliği Görev Gücü''nün çalışmalarını tamamladığını ve ''Tarım, Kırsal Kalkınma ve Gıda Güvenliği İşbirliği Taslak Çerçeve Belgesini'' hazırlayarak, 28. İSEDAK toplantısına sunduğunu aktaran Gül, tarım alanında 2010 yılında Sudan'da ve 2011 yılında Türkiye'de ''bakanlar toplantıları'' düzenlendiğini hatırlattı.

Turizm alanında, üye ülkelerde turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlamak ve işbirliğini geliştirmek için ''Turizm Özel Sektör Forumu'' oluşturulduğunu belirten Gül, ''Bu Forum üye ülkelerde turizm alanında faaliyet gösteren özel sektörü düzenli olarak bir araya getirmekte ve bu kapsamda işbirliği imkanlarını değerlendirmektedir'' diye konuştu.

Ulaştırma sektörüyle ilgili olarak da 27. İSEDAK toplantısı sırasında ''Ulaştırma Ağlarının Ticaret ve Turizme Etkisi'' konulu ''Bakanlar Görüş Alışverişi Oturumu'' düzenlendiğini anımsatan Gül, toplantıda ayrıca ''Ulaştırma İşbirliği Çerçeve Belgesi''kabul edildiğini hatırlattı.

''Bildiğiniz gibi gerek üye ülkeler arasında, gerek diğer ülkelerle ticaretin artırılması, İSEDAK'ın en önemli hedeflerinden birisidir. Bu doğrultuda geçtiğimiz 5 yıl içerisinde tercihli ticaret sisteminin (TPS-OIC) hayata geçirilmesi yönünde önemli adımlar attık'' diyen Gül, ''Tercihli Tarifeler Protokolü'' (PRETAS) ve ''Menşe Kuralları Anlaşmaları''nın yeterli sayıda ülke tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini kaydetti.

Böylece TPS-OIC'in hukuki zemininin tamamlandığını aktaran Gül, ''Onaylayan ülkelerin taviz listelerini Ticaret Müzakereleri Sekreteryasına iletmeleri ve gerekli hazırlıkların tamamlanmasıyla sistemin en yakın zamanda hayata geçirileceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Öte yandan, İSEDAK'ın önemli projelerinden birisi olan ''İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü''nün (SMIIC) 2010 yılında hayata geçirildiğini hatırlatan Gül, ''Ülkelerimizde standartların geliştirilmesine katkı sağlayacak olan SMIIC kuruluş çalışmalarını tamamlayarak faaliyetlerine başlamıştır'' dedi.
    
''Küresel finans piyasaları''
    
Son yıllarda küresel finans piyasalarında önemli gelişmeler yaşandığını belirten Gül, şöyle devam etti:

''Bu gelişmeler, doğrultusunda İSEDAK, İİT Menkul Kıymetler Borsaları Forumunun önemli projelerinden birisi olan Standard&Poors İİT/İSEDAK 50 Shariah Endeksi, geçtiğimiz yıl hayata geçirilmiştir. Bu endeksi İslami finans konusunda tüm dünyada artan talebe paralel geliştirilen önemli bir enstrüman olarak görüyorum.

Bunun yanı sıra üye ülkelerimizin merkez bankaları ve para otoriteleri arasındaki işbirliği canlandırılmıştır. Finansal işbirliği alanında son olarak, 2011 yılında, İSEDAK Sermaye Piyasaları Düzenleyici Otoriteler Forumu kurulmuştur. Bu Forum, üye ülkelerde sermaye piyasalarının daha istikrarlı işlemesi için ilgili kurumları düzenli olarak bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Diğer taraftan, özel sektörün geliştirilmesi ve ekonomik aktivitelere daha etkin katılımı, kalkınma için zaruri bir ihtiyaçtır. Bu anlayışla İSEDAK bünyesinde her yıl düzenlenen özel sektör toplantılarının yanı sıra iş forumları ve kapasite geliştirme faaliyetleri düzenlenmektedir.

Son olarak, yoksullukla mücadele konusu, İSEDAK için de önemli bir işbirliği alanı teşkil etmektedir. Bu çerçevede, mesleki becerilerin geliştirilmesi amacıyla 2009 yılında İİT Mesleki Eğitim Programı (OIC-VET) başlatılmıştır.

Artık yeni bir strateji belgesi ve statüye kavuşan İSEDAK'ın, kardeş ülkelerimizin ortak refahına katkıda bulunmak amacıyla, bundan sonra da faaliyetlerine kararlıkla devam edeceği hususunda sizleri temin ederim.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER