ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 12:02

Çalınan altınlarının aylardır yolunu gözlüyor


Ordu'daki kuyumcu soygununda 6 kilogram altını çalınan Ahmet Hamdi Karakoç, faillerin Gürcistan'da yakalanması ve çalıntı malzemenin bulunmasına karşın yaklaşık 19 aydır altınlarının kendisine teslim edilmesini bekliyor.
Kent merkezinde 5 Mart 2012'de Gürcistan uyruklu soyguncular tarafından, iş yerinin bulunduğu binanın temelinden tünel kazılarak altınları çalınan kuyumcu Karakoç, o günden bu yana mesleğini yapamıyor.
Altınları çalındığı için herhangi bir işle ilgilenemeyen Karakoç, sabırsızlıkla Gürcistan'da yakalanan soyyguncularla ele geçirilen altınlarının, bu ülke yetkililerince kendisine teslim edilmesini bekliyor.
Karakoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuyumcu dükkanının soyulup altınlarının çalınmasının ardından 571 günün geride kaldığını belirtti.
Çalındığı dönem değeri 1 milyon lirayı aşan altınlarının kendisine teslim edilmesini bekleyen Karakoç, "Hırsızlar yakalanıp hapse atılmasına rağmen altınlarımın bana teslim edilmemesine bir anlam veremiyorum" dedi.
Olayla ilgili Gürcistan'da mahkemenin sürdüğünü anlatan Karakoç, şöyle konuştu:
"Hırsızlığın ardından kısa sürede Gürcistan'a giden hırsızlar, burada yakalanıp hapse atıldı ancak olay aydınlatılmasına rağmen ben altınlarıma bir türlü kavuşamadım. Gürcistan'da mahkeme süreci devam ediyor. Ümidim davanın bir an önce tamamlanması. Tamamlanınca altınların tarafıma teslim edilmesini bekliyorum. Türk ve Gürcü makamlarından, sürecin hızlanması yönünde yardım bekliyorum."
- Mesleğini yapamıyor
Altınlarının çalınmasıyla kuyumcu dükkanını kapattığını dile getiren Karakoç, şunları kaydetti:
"Yaşanan bu talihsiz olayın ardından meslek değiştirmeyi düşünmedim. Hiçbir iş yapmıyorum. Bir an önce altınlarıma kavuşup yeniden kuyumculuk yapmak istiyorum. Mesleğimi çok özledim. Ben sadece her iki ülke makamlarınca mağduriyetimin giderilmesini bekliyorum. 1 gram dahi altın geri alamadım."
Karakoç, mahkeme sürecini avukatının yardımıyla takip ettiğini, altınlarına kavuşacağı günü sabırsızlıkla beklediğini sözlerine ekledi.
- Olay
5 Mart 2012'de Ordu kent merkezinde bir kuyumcu dükkanına arka binanın bodrumundan giren hırsızlar, soygun yapacakları binanın temeline inip tünel kazmış, ulaştıkları kuyumcunun kasasındaki 6 kilogram altını çalarak kaçmıştı. Gürcistan uyruklu oldukları ortaya çıkan hırsızlar, bir süre sonra Gürcistan polisi tarafından yakalanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER