ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 19:04

Çağılcı: "İçme sularımız sağlıklı ve temiz"

Çağılcı: "İçme sularımız sağlıklı ve temiz"


Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çağılcı, geçtiğimiz günlerde şehir merkezindeki içme suları ile ilgili çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Kastamonu içme suyunun sağlıklı ve temiz olduğunu belirten Çağılcı, alınan numunelerin çoğunun köylerden alındığını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde yerel gazeteler ve internet sitelerinde, Halk Sağlığı Müdürlüğü İçme ve Kullanma Suyu Değerlendirme Kurulu’nun Kastamonu merkez ve ilçelerinden alınan içme suyu numunelerine ilişkin raporları ile ilgili bazı haberler yer almış ve söz konusu haberlerde Kastamonu’nun merkez ilçesinde içme sularının uygunsuzluk oranının yüzde 13,79 olduğu ifade edilmişti. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çağılcı, Kastamonu şehir merkezindeki içme sularında bir problem bulunmadığını, içme sularının temiz olduğunu söyledi. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından merkez ve ilçelerin yıllık içme suyu analiz sonuçlarının bütün belediyelere gönderildiğini belirten Çağılcı, "Bu raporlarda 2012 yılında Kastamonu merkez ilçesi sınırları içerisinde alınan 428 numuneden 59’unun uygunsuz olduğu belirtilmiştir. Ancak uygunsuz olarak belirtilen bu numunelerin büyük çoğunluğu köylerden alınan numunelerdir." dedi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce 2012 yılında Kastamonu şehir merkezinde 72 adet kontrol izleme ve 23 adet de kontrol izleme haricindeki, yani şehir şebekesine bağlı olmayan çeşmelerdeki içme sularından numune alındığını söyleyen Başkan Yardımcısı Çağılcı, "Şehir merkezinden alınan 95 numuneden sadece biri hakkında olumsuz rapor verilmiş olup şehir şebekesine bağlı olmayan ve bir ecdat çeşmesi olan bu numune noktasında da gerekli ıslah ve dezenfeksiyon çalışmalarımız devam etmektedir." şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Çağılcı, açıklamasının devamında şunları söyledi: "Bu sonuçlardan da anlaşılacağı üzere Kastamonu’da, şehir şebekesine bağlı musluklardan ve çeşmelerden akan içme sularımızın tamamı sağlıklı ve temizdir. İçme sularımız ile ilgili tereddüt duymayı gerektirecek hiçbir sebep yoktur. Ben kendimde, ailemde her zaman şebeke suyundan içiyoruz. Herkes de musluklarından akan bu sularımızı güvenle içebilir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER