ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:30

Çadır kentte de "tatil zili" çaldı


Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki TEKEL kampında oluşturulan sınıflarda eğitim gören 470 öğrenci için son ders zili çaldı.
Anaokulu dışındakilere karne verilmeyen çadır kentte, öğrenciler okullarından ve öğretmenlerin uzakta kalacakları için tatile sevinemedi. Anaokulundan lise son sınıfına kadar tüm eğitimlerin verildiği çadır kentteki sınıflarda, ana sınıfı öğrencileri haricindekilere bu dönem karne verilmedi.
Ülkelerinden, yaşadıkları yerlerden ve birçok arkadaşından uzakta yeni hayatlarına alışmaya çalışan Suriyeli çocuklar, çadır kentlerde oluşturulan sınıflarda yeni öğretmenleri ve arkadaşları sayesinde eğitimlerini sürdürebilmenin mutluluğunu yaşıyor. Yaklaşık 1 yıldır Türkiye'de kamplarda yaşadıklarını belirten 15 yaşındaki 10. sınıf öğrencisi Ayşen Abdullah, eğitimlerine burada devam ettikleri için çok mutlu olduğunu söyledi.
Kendisi gibi tüm çocukların kamp içerisindeki en büyük tesellisinin çadır kentteki okullar olduğunu ifade eden Abdullah, okulların tatil olmasına sevinemediklerini kaydetti.
-Türkçe konuşmaya başladılar-
Tüm derslerin Türkçe verildiği okullarda 2 yıldır eğitim gören öğrencilerin Türkçe konuşmayı da öğrendiği görüldü. Çadır kenti ziyarete gelenlerle Türkçe konuşmaya çalışan öğrenciler, ilk başlarda biraz zorlandıklarını, ancak daha sonra kolaylıkla Türkçeyi öğrendiklerini ve çok sevdiklerini belirtti.
Öğretmenlerin çabasıyla Türkçeyi çok iyi konuşur hale geldiklerini ifade eden 6. sınıf öğrencisi Hadi Kettura, "Şu an Türkçe konuşabiliyor ve yazabiliyoruz. Ancak en büyük isteğim okulumuza Suriye'de devam etmek. Arkadaşlarımı, okulumu çok özledim. Burada en iyi zamanımızın geçtiği yer de okulumuzdu. Tatile girecek olmasına bu yüzden sevinemiyoruz" dedi.
Fidai Kömürcü de bir an önce tatilin bitmesini ve yeniden okullarının açılmasını dört gözle beklediğini kaydetti.
Bu arada öğretmenler öğrencilerine yaz dönemi neler yapmaları gerektiğini anlatırken, bazı öğrencilerin öğretmenleriyle hatıra fotoğrafı çektirip vedalaştığı görüldü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER