ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2014 Çarşamba 10:10

Çadır kentte buruk yılbaşı

Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki çadır kentlerde kalan Suriyeliler, yeni yıla buruk girdi.


İç savaşın devam ettiği ülkelerinden uzakta, çoğu yeni yılın geldiğinin bile farkında olmayan Suriyeliler, günlük yaşantılarına devam edip, Beşşar Esed'in yönetimden gitmesi ve ülkelerine dönmek için dua ettiler.
Yayladağı ilçesindeki yaklaşık 3 bin kişinin kaldığı çadır kentte, iç savaşın gölgesinde yeni yıla buruk girildi. giriliyor.
YİBO çadır kentinde kalan Suriyeliler, ülkelerinden uzakta bir yıl daha geçirmenin burukluğu ve halen Suriye'de bombardıman ve katliamların devam etmesi nedeniyle kutlama yapmadı.

- Suriyeliler'in yeni yıl beklentileri

Çadır kent sakinlerinden Omar Şakir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampta rahat olduklarını, Türkiye'nin kendilerine her imkanı sağlayarak rahat ettirmeye çalıştığını söyledi.
Çadır kentte hiçbir eksikliklerinin bulunmadığını ifade eden Şakir, "Yeni yıldan beklentimiz, Cenevre toplantısında Türkiye bir şeyler yapar ve vatanımıza geri döneriz" dedi.
Hasan Bakir da Türkiye'ye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek yeni yılda Türkiye'den daha fazla yardım beklediklerini kaydetti.
Suriye'ye geri dönmeyi temenni eden Bakir "Beşşar Esed'le yaşamayı istemiyoruz. Çocuklarımızın geleceği için iyi bir yöneticiyle yaşamayı istiyoruz" diye konuştu.
Türkiye ve ülkesi için bol bol dua ettiğini belirten 77 yaşındaki Muhammed Aşkar, "Yeni yılın hayırlı ve mübarek geçmesini istiyoruz. Yeni yıllara çıkmayı Allah bize kısmet eylesin. Vatanımıza dönmeyi istiyoruz. Türk hükümetine Allah güç versin, düşmanlardan saklasın" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER