ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 17:49

C vitamini eksikliği katarakt gelişimini hızlandırıyor

C vitamini eksikliği katarakt gelişimini hızlandırıyor


Katarak hastalığının son yıllarda sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olduğunu söyleyen Uzmanı Op. Dr. Talha Özdemir, C vitamini eksikliği, güneşin ultraviole ışınları gibi etkenlerin katarakt gelişimini hızlandırdığını söyledi.

Özellikle tiroid ve diyabet hastalarında katarakt gelişimi daha çabuk oluştuğunu bu hastaların mutlaka belli periyotlar halinde göz muayenesi yaptırması gerektiğini belirten Hospitalpark Group Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Talha Özdemir, hem Fako yöntemi, hemde Multifokal Göz İçi Lens Tedavisi ile göz hastalıklarında başarılı sonuçlar alındığını kaydetti. Kataraktın göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ve buna bağlı olarak görmenin azalması ile sonuçlanan göz hastalığı olduğunu hatırlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Özdemir, "Özellikle tiroid ve diyabet hastalarında katarakt gelişimi daha çabuktur. C vitamini eksikliği, güneşin ultraviole ışınları gibi etkenler katarakt gelişimini hızlandırır. Yüzde 90 yaşa bağlı (senil katarakt) ortaya çıkar. Daha az görülmekle birlikte, travma, bazı sistemik hastalıklar, üveit gibi göz rahatsızlıkları, steroid gibi bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak ikincil katarakt gözlenebilmektedir." dedi.

FAKO YÖNTEMİ İLE BAŞARILI SONUÇLAR

Katarak tedavisinde uyguladıkları Fako tedavisi ile başarılı sonuçlar aldıklarını ifada eden Özdemir, "Bugün için kullanılan en geçerli ve sonuçları en başarılı yöntemdir. En büyük avantajı, çok kısa bir sürede uygulanabilmesi ve göz çok büyük kesilmeden, küçük bir kesiden çalışılabilmesidir. Ameliyat sonrası görme gücü çok hızla geri kazanılır ve ameliyat, özel mercekler konarak, sütürsüz yapılır. Hasta çok kısa sürede narkoz almadan, iğne yapılmadan, sadece gözü uyuşturan damlalarla ameliyat olup evine gidebilir ve birkaç gün içinde de günlük yaşantısına yavaş yavaş geri dönebilir. Ameliyat süresi içinde yaşa bağlı olarak katarakt ameliyatı, cerrahın tecrübesine ve gözün durumuna göre yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde tamamlanır." diyerek sözlerine son verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER