ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 21:40

BW İçişleri Bakanı Gall, polis reformunu savundu


Almanya'da Yeşiller-SPD koalisyon hükümetinin iktidar olduğu Baden Württemberg Eyaleti’nde hükümetin planladığı bir dizi reform paketi içinde olan polis reformu ile ilgili eyalet İçişleri Bakanı Reinhold Gall, Meclis’e bilgi verdi.

Reform dahilinde 2014 yılından itibaren uygulamaya konulması beklenen yeniliklerin en dikkat çekeni ise polis memurlarının idari birimlerden ziyade asayiş hizmetlerine kaydırılma eğilimi.

Reformun uygulanmaya başlanması ile birlikte eyalet genelinde halen mevcut olan 37 emniyet müdürlüğü 12 bölge emniyet müdürlüğü haline dönüştürülecek. Bu şekilde emniyet personelinin idari görevlerden ziyade kolluk hizmetlerine daha fazla yoğunlaşması hedefleniyor.

24 bin emniyet mensubunu ilgilendirecek olan ve 15 yıllık bir periyoda yayılmış olan reformların maliyet ise 123 milyon Euro olarak hesaplandı.

CDU’lu iç politika uzmanı Thomas Blenke söz konusu reformların çok büyük olduğuna, eyalete çok pahalıya mal olacağına ve bazı riskleri de beraberinde getireceğine dikkat çekti.

Reformlar kapsamında emniyet müdürlüklerinin azalmasının polis ile vatandaşın arasına mesafe koyabileceği ihtimali de muhalefetten yapılan eleştiriler arasında yer alıyor.

Reformlarla ilgili muhalefetin eleştirilerine Yeşiller kanadından iç politika uzmanı Uli Sckerl karşılık verdi. Sckerl, reformları desteklediklerini ifade ederek, Hıristiyan Demokrat Parti'yi asılsız iddialarla dikkatleri dağıtmakla suçladı.

POLİS SAYISI DÜŞECEK

Eyalette polis reformunun yanı sıra uygulanan tasarruf önemleri kapsamında kolluk kuvvetleri sayısında da azalamaya gidilecek. Koalisyon hükümetinin tasarruf planına göre 2020 yılına kadar mevcut polis kadrolarının 5 bin azaltılması öngörülüyor.

Eyalette geçen yıl hırsızlık olaylarında yüzde 4,6 oranına bir artış yaşanmasına rağmen kolluk kuvvetlerinin sayısının azaltılması planına ise ilk tepki Polis Sendikası’ndan gelmişti. Polis Sendikası Eyalet Başkanı Joachim Lautensack, hükümeti eleştirerek; bunun doğru bir hamle olmadığına işaret etmişti. Sendikadan ayrıca, kolluk hizmeti veren personel sayısının zaten yeterli olmadığı ve azaltmaya gitmenin güvenlik zafiyetine neden olabileceği uyarısı da yapılmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER