ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 12:30

Buzul şelalesine tırmanış


Vanlı dağcılar, kentin doğusunda yer alan 3250 metre yükseklikteki Erek Dağı'nda keşfettikleri 20 metrelik buzul şelalesine tırmandı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan binlerce metre yükseklikteki dağlar, özellikle çözüm sürecinin başlamasıyla turizme açıldı. Geçen yıl yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan dağlar, kış mevsiminde de dağcılara ev sahipliği yaptı.

Havaların ısınmasıyla üzerindeki kar örtüsü yavaş yavaş eriyen 3250 metre yükseklikteki Erek Dağı, Van ve İstanbul'dan dağcıları ağırladı.
Erek Dağı'nda bulunan ve bir süre önce keşfedilen buzul şelalesine tırmanış gerçekleştiren Patika Doğa Sporları Kulübüne üye dağcılar, bir saat süren zorlu yolculuğun ardından 20 metre yükseklikteki buzul şelalesine tırmanın keyfini yaşadı.

Kulübün başkan yardımcısı Mustafa Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl yaz ayında Erek Dağı'nda buzulların olduğu bölgeye çok sayıda tırmanış gerçekleştirdiklerini ve bu tırmanışlarda 11 şelale keşfettiklerini söyledi.
Şelalelerin kış mevsiminde etkili olan soğuklar nedeniyle donan şelalenin görüntüsünü internetten paylaştıklarını vurgulayan Bingöl, yurt içinden çok sayıda dağcının kendilerine ulaşarak buzul şelalelerine tırmanmak istediklerini belirttiğini ifade etti.

Bunun üzerine belirledikleri tarihte tırmanış programı hazırladıklarını anlatan Bingöl, İstanbul'dan bir dağcının da katılımıyla 10 kişilik grupla buzul şelalesine tırmandıklarını kaydetti.

Bingöl, gördükleri manzara karşısında adeta büyülendiklerini bildirerek, "Van Gölü havzasındaki her dağ kendi içerisinde birçok güzelliği barındırıyor. Şimdi bu güzelliklerden biri olan buzul şelalelerinin bulunduğu yerdeyiz. Havaların ısınmasıyla yavaş yavaş erimeye başlayan şelale, yaz döneminde de farklı bir güzelliğe bürünüyor" dedi.
Kulüp olarak 2013 yılında 45 farklı etkinliğe imza attıklarını ve en önemli etkinliğin "10 Zirveye 10 Zirve Kutusu" Projesi olduğunu söyleyen Bingöl, Sağlık İl Müdürlüğü ile Van Gölü havzasındaki 10 dağın zirvesine dağcıların hatıralarını yazacağı defter ve kalem bıraktıklarını sözlerine ekledi.

-İstanbul'dan gelip buzul şelalesine tırmandı

İstanbul Zirve Dağcılık Kulübü üyesi Hüseyin Gürbüz de geçen yıl Patika Doğa Sporları Kulübü üyeleri tarafından keşfedilen yerin fotoğraflarını internetten gördüğünü ve Van'a gelerek tırmanış gerçekleştirmek istediğini belirterek, iletişime geçtiği Vanlı dağcıların desteğiyle tırmanışa katıldığını ifade etti.

Gürbüz, bir saat süren zorlu yolculuğun ardından şelaleye ulaştıklarına değinerek, "Burası çok güzel bir yer. İstanbul'dan buraya tırmanmak için geldim. Bu ilk olmayacak, fırsat buldukça diğer arkadaşlarımla da geleceğiz. Türkiye'de böyle bir yerin kıymetinin bilinmiyor olması çok üzücü" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER