ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 13:19

Buzağı kreşi kurulması önerisi


Bingöl'de düzenlenen ve hayvancılığın sorunları ve çözüm önerilerinin ele alındığı ''Doğu Anadolu Bölgesi Hayvancılık Çalıştayı''nda buzağı kreşi kurulması önerildi.
     Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sedat Ildız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca, Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde düzenlenen ve 14 ilden uzmanlar ile sivil toplum kuruluşu temsilerinin katıldığı çalıştayın çok faydalı geçtiğini söyledi.
     Bölgede hayvancılığın küçük işletmelerde yapılmasının hayvan sağlığı açısından elverişsiz olması nedeniyle çok sayıda buzağı ölümünün yaşandığını ifade eden Ildız, şöyle konuştu:
     ''Buzağı ölümlerinin önlenmesi için Van'dan gelen uzmanlarca önerilen 'Buzağı Kreşi Projesi' uygulanabilir bulundu. Buna göre bölgedeki 2 ilde biner başlık buzağı kreşi kurulması öngörülüyor. Bölgede soy kütüğüne kayıtlı kültür ve melez 2-3 aylık dişi buzağılar satın alınacak. 16-17 aya kadar bu kreşlerde beslenerek damızlık gebe düve olarak satılacak. Böylece bölgedeki işletmelerin kötü koşullarından kaynaklanan buzağı ölümlerinin azaltılması ve nitelikli gebe düve ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir. Bu proje, DAP'a bağlı 14 ilde de uygulanabilir bir projedir. Burada hazırlanan projeler öneri niteliğindedir. Burada önerilen projeler, DAP koordinasyon birimine sunuluyor, uygulanabilirliği araştırıldıktan sonra kabul veya red ediliyor.''
     Bingöl'ün 105 bin büyükbaş, 437 bin küçükbaş hayvan ve 94 bin arı kolonisi varlığıyla önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Ildız, ''4 bin 320 bin dekar çayır ve mera arazisi ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir mera varlığına sahip olduğu düşünüldüğünde hayvancılığın ilimiz ekonomisi için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır'' diye konuştu.
     ''Bölgemizde hayvan yetiştiriciliğinde en önemli sorunların başında yem maliyetlerinin yüksekliği gelmektedir'' diyen Ildız, şöyle devam etti:
     ''Bölgemiz ikliminin yem bitkisi üretimine uygun olması, hayvancılığın bölgede gelişmesine katkıda bulunurken, kışların uzun ve sert geçmesi, çayır ve meraların uzun süre karla kaplı olması hayvanların ahırda kalma süresini artırmaktadır. Bölgede hayvan besleme ile ilgili sorunların çözümüne yönelik olarak çayır ve meraların ıslahı ve yönetim sistemlerinin geliştirilmesine yönelik destek programlarının devam etmesi, ayrıca yem bitkileri ve silaj üretimi için bölgesel kalkınma kuruluşlarımızın yerel kaynakları harekete geçirecek projelere destek vermeleri elzemdir.''
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER