ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 12:21

Buz hokeyine rakip oyun "Topa Berfe"


Buz hokeyine benzerliğiyle bilinen "topa berfe" adlı oyun, Erciş ilçesine bağlı Taşevler köyünde yaşayan vatandaşlar tarafından ilgi görüyor.
Düz bir alanda, buz hokeyi gibi "çem" denilen ucu eğik sopalarla oynanan oyunda, 6 kişilik gruplardan oluşan iki takımın oyuncuları birbiriyle kıyasıya mücadele ediyor.
Buz hokeyi ile benzer kurallara sahip olan oyunda, zaman zaman sporcular sopa darbelerine maruz kalabiliyor.
Köyde yaşayan 7'den 70'e herkesin ilgiyle oynadığı topa berfe, topu kaleye taşımak isteyen oyuncular ile rakip takım oyuncularının kıyasıya mücadelesine sahne oluyor.
Sayı üstünlüğüyle yapılan dostluk maçında oyunu kaybedenler, kazanan takıma evlerinde yemek ve çeşitli ikramlarda bulunuyor.
Köyde yaşayan Hikmet Keleş, kış mevsiminde vakit geçirmek için oynadıkları oyunun, kardeşliği, birlik ve beraberliği pekiştirdiğini söyledi.
Keleş, "Babam bu oyunu dedesinden öğrenmiş. Ben de babamdan öğrendim. Oyunu kışın köyümüzde oynuyoruz. Köyde böyle bir geleneğimiz var" dedi.
Köylülerden Kazım Gündüz ise zaman zaman sopa darbelerine maruz kalmalarına rağmen oyunu büyük bir heyecan ve zekle oynadıklarını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER